Jeśli na fugach w naszej łazience pojawia się grzyb albo kiedy robią się one żółte i zaczynają się kruszyć – wówczas warto pomyśleć o ich wymianie. Wymiana fug nie oznacza konieczności zastąpienia wszystkich płytek. Nawet jedna pęknięta płytka nie oznacza, że będziemy musieli skuć całą ścianę. Samodzielna wymiana fug i pojedynczych płytek wcale nie jest taka trudna, jakby się mogło wydawać.

Wymiana starych fug

Wymiana fug zajmuje sporo czasu i wymaga precyzji, jeśli więc chcemy zrobić to sami, musimy mieć sporo cierpliwości. Do usunięcia starej fugi możemy użyć specjalnego rylca, który kosztuje około czterech złotych i jest do nabycia np. w marketach budowlanych. Po jej usunięciu należy oczyścić płytki z kurzu i resztek fugi (najlepiej za pomocą odkurzacza), a na końcu przetrzeć płytki wilgotną szmatką.

Wymiana płytek

Najpierw należy usunąć spoiny między płytkami, żeby wstrząsy powstające podczas usuwania samej płytki nie uszkodziły sąsiednich płytek. Kiedy pozbędziemy się spoiny, uszkodzoną płytkę możemy stłuc całkowicie, np. poprzez uderzenie w jej środek, a potem zbieramy jej pokruszone fragmenty, zaczynając od środka. Po całkowitym usunięciu płytki musimy odpowiednio przygotować podłoże pod nową płytkę. W tym celu usuwamy resztki starej zaprawy i gruntujemy miejsce preparatem wzmacniającym przyczepność zaprawy klejącej.

Do przyklejenia płytki możemy użyć zwykłej zaprawy cementowej lub specjalnego kleju montażowego, który można kupić w każdym markecie budowlanym. Zaprawę lub klej nakładamy na podłoże oraz na płytkę za pomocą zębatej packi. Musimy to zrobić w miarę równomiernie, żeby cała powierzchnia płytki została pokryta. Następnie starannie układamy płytkę w miejscu, w którym chcemy ją przykleić i dociskamy na całej powierzchni. Żeby zachować równe odstępy między płytkami, możemy użyć specjalnych plastikowych krzyżyków, które wkładamy w rowki między płytkami tak, żeby znajdowały się na ich rogach.

Kiedy mamy pewność, że klej wysechł i nasza płytka mocno trzyma się podłoża, wówczas możemy spoinować płytki, a następnie nakładać gumową packą fugi wokół nowej płytki. Nadmiar takiej fugi najlepiej usuwa się wilgotną gąbką. Ale jeśli mamy płytki o porowatej powierzchni i po wyschnięciu pozostały na nich smugi, wówczas najlepiej użyć specjalnego środka do czyszczenia zabrudzeń cementowych, który również możemy kupić w sklepach z artykułami budowlanymi. Na koniec, żeby zapewnić fugom większą trwałość, możemy je zabezpieczyć preparatem impregnującym, który uchroni je przed utratą koloru oraz przed pękaniem.