Materiał Partnera

Jak dobrać wymiary paneli fotowoltaicznych dla domu?

Jak dobrać wymiary paneli fotowoltaicznych dla domu?

Wymiary fotowoltaicznych paneli zależą głównie od lokalizacji budynku, na którym są zamontowane, a także od rozmiarów dachu. Bardzo istotne jest jednak zapotrzebowanie mieszkańców domu na energię elektryczną. Na rynku panele fotowoltaiczne występują w kilku standardowych rozmiarach. Jakie to wymiary i od czego zależy wybór odpowiedniego modelu? Sprawdź.

Jakie bywają rozmiary paneli fotowoltaicznych?

Gdy fotowoltaika pojawiła się na rynku, panele miewały różne wymiary, ale standaryzacja produkcji spowodowała ich ujednolicenie. Panele fotowoltaiczne składają się z ogniw. Na panel przeznaczony do gospodarstwa domowego, wchodzi ich 60. Natomiast liczba dla tego do zastosowania przemysłowego wynosi 72 ogniwa. Są to tak zwane sześciocalowe, kwadratowe ogniwa, gdzie bok jednego wynosi 156 milimetrów. Panele z 60 ogniw to 10 rzędów po 6. Należy jeszcze dodać do tego szerokość ramy. Wówczas można otrzymać wymiar typowego panelu, to jest 165 x 100 centymetrów. Jeżeli na dachu jest 18 sztuk takich paneli średniego, typowego rozmiaru, to w celu uzyskania 5kW mocy trzeba dysponować miejscem około 30 metrów kwadratowych.

Nieco innymi parametrami cechują się panele marki Hyundai, które wykorzystują technologię Shingled (gotowego łączenia ogniw). Są to panele z  serii HiE S400VG full black o wymiarach 1721114 mm zbudowany z 340 miniogniw ciętych laserowo. Technologia gontowa to brak tradycyjnych busbarów ( szynoprzewodów), które są narażone na mikropęknięcia i uszkodzenia od naprężeń występujących naturalnie na konstrukcji instalacji. To również lepsza odporność paneli na miejscowe zabrudzenia i zacienienia.

Firmy, takie jak Sol-Cam, mają w swojej ofercie nie tylko typowe rozmiary paneli. W przypadku standardowych może to być kilkanaście milimetrów różnicy. Inne wymiary posiadają panele przeznaczone dla przemysłu. Wiąże się to głównie z większym zapotrzebowaniem na moc.

Waga panelu to zazwyczaj przedział od 18 do 25 kilogramów. Aby dach uniósł całą konstrukcję, składającą się z kilku czy kilkunastu paneli, musi mieć odpowiednią nośność. Jeżeli instalowane są one na gruncie, potrzebne są odpowiednio wytrzymałe konstrukcje wsporcze.

Jak rozmiar paneli wpływa na rozmiar całej instalacji?

Wielkość całej instalacji zależy od wymiarów pojedynczych paneli. W przypadku większej ich liczby możliwe jest ich ekonomiczne ułożenie. Logicznym jest też, że im większa moc pojedynczego panelu, tym mniej zajmuje miejsca cała instalacja, która projektowana jest według zapotrzebowania mieszkańców domu na energię elektryczną.

Określenie zapotrzebowania na energię

Aby określić moc, jaką mają mieć panele fotowoltaiczne, oraz ich liczbę, należy znać zapotrzebowanie mieszkańców domu na energię elektryczną. Zazwyczaj czteroosobowa rodzina zużywa rocznie około 2000 kWh. Ważne jest również to, czy fotowoltaika ma pokrywać całe to zapotrzebowanie, czy tylko częściowe. Jeżeli będzie ono jasno określone, wtedy łatwo da się obliczyć liczbę paneli określonej mocy i potrzebną do ich zainstalowania powierzchnię.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy