Artykuł sponsorowany

Czym jest rekuperacja?

Czym jest rekuperacja?

Istnieją dwa systemy wentylacji – mechaniczna i grawitacyjna. Ta druga opiera się na zasysaniu powietrza, wytwarzanego przez kominy. To dość przestarzała wentylacja. Znacznie częściej inwestuje się teraz w wentylację mechaniczną, czyli rekuperację. Dzięki niej możliwe jest pozbycie się brudnego, zużytego powietrza z domu na rzecz świeżego. Rekuperacja umożliwia także odzyskiwanie ciepła, co jest oryginalnym i nowoczesnym rozwiązaniem. Co warto wiedzieć o rekuperacji?

Co nazywamy rekuperacją?

Rekuperacja jest specjalną, energooszczędną wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Wymienia zużyte powietrze na świeże, wydobywające się na zewnątrz. Rekuperacja to gwarancja dobrego samopoczucia (domownicy przez całą dobę oddychają świeżym powietrzem), zdrowia (nawiewane powietrze oczyszczane jest ze smogu, kurzu, alergenów, bakterii, wirusów). Wiąże się z odzyskiem energii i ciepła  - owo urządzenie wykorzystuje ponownie energię z wywiewanego powietrza. Decydując się na rekuperację, można dużo oszczędzić na ogrzewaniu – w przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnego, która w zimie usuwa sporą część ciepła.

Firma Geo-Energia oferuje pompy ciepła, kotły gazowe, wentylację z rekuperację, fotowoltaikę, klimatyzację (wraz z montażem i ewentualną naprawą). Nieustannie poszerza swoją ofertę o nowe usługi, np. wykonywanie ogrzewania podłogowego i instalację odkurzaczy centralnych.

Jak działa rekuperacja?

Serce systemu rekuperacji jest profesjonalny rekuperator – centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, wyposażona w wymiennik ciepła (tutaj odbywa się odzysk energii), wentylatory, elektronikę. Za pośrednictwem kanałów wentylacyjnych rekuperator wyciąga z wnętrza domu zużyte powietrze i na jego miejsce nawiewa świeże powietrze z zewnątrz. Wentylacja mechaniczna pozwala uzyskać dwojaką wymianę energii – zimą nawiewane jest ciepłe powietrze, natomiast latem – chłodne.

Budowa rekuperacji

Jak już wiadomo, rekuperacja składa się z rekuperatora oraz układu kanałów wentylacyjnych, którymi system rozprowadza powietrze. Nawiewane i wywiewane powietrze nie mieszają się ze sobą w rekuperatorze (mijają się w sąsiadujących kanalikach), choć równoważą. Być może dlatego pełna nazwa systemu rekuperacji to „zrównoważona wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła”.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy