Materiał Partnera

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nadproży?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nadproży?

Istnieje tak wiele różnych rodzajów nadproży, że wybór tego, który najlepiej odpowiada potrzebom właściciela nieruchomości, może być trudny. Najpopularniejszym rodzajem nadproża jest element, który można zobaczyć na szczycie drzwi. Tak zwany nagłówek biegnie prostopadle do otworu. Elementy tego typu widuje się w zabytkowych budynkach często w Europie, gdzie były używane jako elementy dekoracyjne.

Co to jest nadproże?

Nadproże to poziomy element konstrukcyjny, który obejmuje otwór lub drzwi domu. Podtrzymuje obciążenie od góry, jakie wywierają ściany i konstrukcja dachu oraz rozkłada je przez część konstrukcji znajdującą się poniżej otworu okiennego czy drzwiowego. Są one zwykle wykonane z kamienia, cegły, betonu lub drewna i muszą być wystarczająco mocne, aby wytrzymać znajdujący się nad nimi ładunek.

Materiały użyte w nadprożu mogą być tak proste, jak kamień lub tak złożone, jak kute żelazo. Ponadto należy podczas jego wyboru również zastanowić się, czy nadproże będzie musiało przenosić obciążenia pionowe, takie jak wiązary dachowe lub belki.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania nadproży?

Wybór nadproża może wydawać się prostą i łatwą decyzją, ale w rzeczywistości przy jego montażu należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim jest to materiał budowlany, z którego jest wykonany element, co wpływa na samą cenę, jak i trwałość. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na jego kształt. Niektóre z nadproży wykonywane są jedynie w określonych parametrach lub mogą nie pasować do konkretnego rozwiązania zastosowanego w danej nieruchomości.

Podczas zakupu nadproży warto także zwrócić szczególną uwagę na ich rozmiar. Wynika to z faktu, że decyduje on o tym, czy dany element będzie pasować do drzwi lub okna. Dlatego też, jeśli nie ma wykonanego jeszcze otworu, to koniecznie należy uzyskać pomiary od dostawcy lub fachowca zajmującego się montażem okien, lub drzwi. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na zakup konkretnego nadproża może być styl, w jakim jest wykonany.

Skąd wziąć nadproże?

Nadproże to element konstrukcyjny, który jest konieczny po to, aby zapewnić bezpieczeństwo całej nieruchomości. Dlatego podczas planowania budowy domu warto zwrócić także uwagę na ten produkt. W trakcie wizyty w sklepie budowlanym, gdzie wybiera się drzwi, należy już znać konkretne wymiary nadproży.

Je same można uzyskać na przykład w firmie Keramzyt. Dostępne tam elementy są wykonane z belek żelbetowych, prefabrykowanych w kształcie litery L. Są one produkowane w różnych długościach, od 90 cm do 2 m i 70 cm.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy