Dokonanie wyboru mieszkania wymaga uwzględnienia wielu kryteriów, które później będą miały wpływ na komfort użytkowania. Duże znaczenie ma lokalizacja. W zależności od potrzeb nowy właściciel będzie bowiem zwracał uwagę na infrastrukturę, bliskość terenów zielonych, przystanków komunikacji miejskiej i podmiejskiej, centrów handlowych, placówek edukacyjnych, lekarza itp. Sprawdź, dlaczego miejsce, w którym zamieszkasz, ma takie znaczenie!

Znaczenie lokalizacji

Po podjęciu decyzji o zakupie mieszkania przyszły właściciel, zaczyna analizować najbardziej atrakcyjne lokalizacje. Zdarza się, że jest to długi i żmudny etap, który jednak ma ogromne znaczenie dla późniejszego zadowolenia z wyboru. Na ogół rozważa się lokale w podziale na centrum i przedmieścia, każda z tych opcji ma swoje zalety i wady.

Lokalizacja ma wpływ na codzienne życie, komfort użytkowania własnych czterech ścian,
a także wydatków.
Jak wskazują specjaliści firmy Loker, ważny jest tu koszt zakupu mieszkania, który będzie inny w przypadku apartamentów wybudowanych w centrum miasta, a inny (niższy) w przypadku lokali usytuowanych na peryferiach. Te dwa warianty często różnią się także pod względem ilości zieleni, która ma coraz większe znaczenie. Bliskość parków, lasu i skwerków, placów zabaw lub wybiegów dla psów to istotne kryterium wyboru mieszkania. W wielu polskich miastach nadal jeszcze jest relatywnie mało wewnątrz miejskich terenów zieleni. Można jednak znaleźć wpisujące się w te oczekiwania nieruchomości – pomorskie jest jednym z województw, gdzie można odszukać mieszkania usytuowane w pobliżu zieleni.

Lokalizacja a infrastruktura

Analizując różne warianty wyboru mieszkania, można zauważyć, że domeną centrum miasta jest bogata infrastruktura (podmioty kultury, rozrywki, edukacji, służby zdrowia itp.), podczas gdy na obrzeżach miast łatwiej o spokój i ciszę. Ogromne znaczenie ma sieć dróg, która w miastach nadal jest lepiej rozbudowana. Codzienne dowożenie dzieci do przedszkola i szkoły, dojazd do pracy, do lekarza itp. to bardzo ważny element codziennego funkcjonowania.

Jeśli nabywający lokum nie ma prawa jazdy, może mieć kłopot z dotarciem do wielu miejsc, bowiem nie wszędzie dowiezie go komunikacja miejska i podmiejska. Trzeba również sprawdzić, jak w danym mieście funkcjonuje transport publiczny.

Na co dzień często korzysta się ze sklepów, punktów usługowych, aptek, przychodni lekarskich, gabinetów weterynaryjnych itp. Jednak do infrastruktury w inny sposób do wyboru podejdzie osoba, która nie ma dzieci, a inaczej rodzina. Bliskość konkretnych specjalistów oraz miejsc z produktami codziennego użytku może w wielu przypadkach przesądzić o ostatecznej decyzji.