Materiał Partnera

Czym są tzw. ogrody zimowe?

Czym są tzw. ogrody zimowe?

Szklarnie czy oranżerie są stosunkowo częstym dodatkiem na posesjach. Przeznaczone są one do całorocznej hodowli roślin. Architekci polecają inne rozwiązanie, które łączy w sobie nie tylko funkcjonalność, ale i efektowny wygląd. Wyjątkową opcję stanowią tzw. ogrody zimowe, które odpowiadają za wypoczynek i rekreację o każdej porze roku. Czym charakteryzują się ogrody zimowe?

Czym jest ogród zimowy?

Ogród zimowy stanowi szklaną konstrukcję, opartą na szkielecie (aluminiowym, stalowym, drewnianym lub plastikowym). Przypomina on tradycyjną szklarnię. W przeciwieństwie do oranżerii ogród zimowy funkcjonuje przez wszystkie pory roku. Pełni funkcję rekreacyjną i wypoczynkową. Umożliwia odpoczynek w otoczeniu pięknych i zadbanych roślin nawet podczas mroźnych zimowych miesięcy. Znajdują się tutaj kwiaty, które mogą kwitnąć przez cały rok.

Architekci dzielą ogrody zimowe na dwa typy: ciepłe i zimne. Najczęściej spotykana jest pierwsza wersja. Charakteryzuje się ona ciepłym klimatem. W ciepłym zimowym ogrodzie można zaaranżować dodatkowy salon i cieszyć się bliskością natury o każdej porze roku.

Jak urządzić ogród zimowy?

Ogród zimowy powstaje zawsze przy współpracy architekta i profesjonalnej firmy budowlanej. Potrzebny jest odpowiedni asortyment, np. dobrej jakości okna i solidna konstrukcja. Przykładem firmy, która zajmuje się produkcją i dystrybucją okien, drzwi i podłóg, jest przedsiębiorstwo Nowbud-Klimczyk. Pracownicy owej firmy podążają nieustannie za najnowszymi trendami technologicznymi i dbają, by wszystkie produkty były estetyczne, nowoczesne i dopasowane do potrzeb klientów. 

Wygląd ogrodu zimowego jest uzależniony od gustów domowników. Niektórzy wolą upodobnić go do szklarni i inwestują w architekturę ogrodową, natomiast inni chcą uzyskać pomieszczenie o domowym klimacie. W drugim wypadku przydadzą się typowe okna, drzwi, podłoga i meble. Estetycznymi dodatkami mogą być nie tylko piękne doniczki, ale też skrzynki na owoce, w których będą posadzone rośliny. Eksperci polecają wybrać charakterystyczne meble z technorattanu lub rattanu, które doskonale komponują się z roślinnością, a także radzą sobie z silnym nasłonecznieniem i wilgocią.

Przyda się odpowiednie oświetlenie, które można uzyskać za pomocą świec i latarenek. Jeżeli ogród zimowy ma pełnić funkcję drugiego salonu, konieczne będzie oświetlenie elektryczne, dzięki któremu można tu przebywać po zmroku. Przyda się również właściwe ogrzewanie. Jeżeli domownicy nie chcą inwestować w nie, warto zaopatrzyć ogród zimowy w ciepłe i puszyste koce.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy