Moda na samodzielne szycie ubrań i tekstyliów domowych w ostatnim czasie powraca w wielkim stylu. Swoje własne mini-warsztaty krawieckie organizują w domowym zaciszu zarówno dojrzałe kobiety, kreatywne dwudziestolatki, jak i nastolatki z artystycznym zacięciem. Jakie maszyny do szycia sprawdzą się w zastosowaniach amatorskich? W jaki sprzęt zainwestować na początek?

Warsztat krawiecki – twoja kreatywna oaza

Choć ubrania proponowane w sklepach sieciowych są stosunkowo tanie, a często prezentują też wysoką jakość, powtarzalne wzory i fasony zaczynają nam się nudzić. Polki słyną ze swojego gustu i zmysłu elegancji na całym świecie, nic więc dziwnego, że szukają coraz to nowych pomysłów na urozmaicenie swojego wizerunku.

Jednak potrzeba wyróżnienia się w tłumie nie jest jedyną zachętą do szycia własnych ubrań. Krawiectwo w ostatnich czasach urosło do rangi nie tylko cenionego rzemiosła, ale też ciekawego hobby, które pozwala uwolnić nasze kreatywne zasoby. Tworzenie własnej odzieży, ale też rozmaitych tekstyliów, jak firanki, dekoracyjne obrusy i prześcieradła, to doskonały sposób na odstresowanie – przekonuje nasz rozmówca z firmy SINTEX.

Domowe maszyny do szycia

Trzeba przyznać, że producenci maszyn do szycia doskonale radzą sobie z rosnącym zapotrzebowaniem na urządzenia amatorskie. Najciekawsze, bo wielofunkcyjne, niezawodne, a jednocześnie ekonomiczne maszyny do szycia proponują m.in. Janome, Brother, Elna i Juki.

Maszyny przeznaczone do zastosowań prywatnych powinny oferować swoim użytkownikom możliwie wiele funkcji. W domowym warsztacie z reguły nie ma miejsca na kilka oddzielnych urządzeń, zatem ta sama maszyna musi posłużyć i do wykonywania ściegów, i obrębiania brzegów, i przeszywania lamówek, a często wielu innych działań.

Jak wspomnieliśmy przed chwilą, w prywatnym mieszkaniu nie ma miejsca na rozbudowane stanowisko pracy. Toteż domowa maszyna do szycia powinna być możliwie mała, a najlepiej na tyle kompaktowa, by można ją było łatwo schować.

Przygotowując się do zakupu maszyny trzeba odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Po pierwsze zastanów się, co konkretnie chcesz szyć. Jeśli masz zamiar skoncentrować się np. na ozdobnych tekstyliach, przydatny może okazać się owerlok lub renderka.

Następnie szczerze zastanów się nad swoimi umiejętnościami. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z krawiectwem, wybierz prostszą i tańszą maszynę, np. model BQ17 marki Brother. Z kolei krawcowe, które mogą pochwalić się już pewnym doświadczeniem, powinny rozejrzeć się na bardziej rozbudowanym sprzętem. Doskonałe, zaawansowane technicznie maszyny do szycia proponuje przede wszystkim Janome.