Techniki detekcji ruchu. Jak to działa w praktyce?

Obawa przed wizytą intruzów – w domu lub firmie – może skutecznie spędzać sen z powiek. Dlatego też warto zainwestować w szereg zabezpieczeń. Niektóre z nich będą stanowiły barierę dla nieproszonego gościa, a inne zasygnalizują, że prawdopodobnie pojawił się on na terenie posesji. W tym drugim przypadku nieocenione okazują się techniki detekcji ruchu.
Detekcja ruchu – na czym polega?
Detekcja ruchu na terenie nieruchomości polega na montażu specjalnych czujników. Te nowoczesne i inteligentne urządzenia są w stanie błyskawicznie poinformować o tym, że na danym obszarze – we wnętrzu domu, w siedzibie przedsiębiorstwa – pojawiła się niepowołana osoba.
Czujniki ruchu są wykorzystywane przede wszystkim do tworzenia systemów bezpieczeństwa. Trudno się temu dziwić, gdyż urządzenia te są zarówno skuteczne, jak i niezawodne. Zasada ich działania jest bardzo zbliżona niezależnie od rodzaju urządzenia. Kiedy czujnik jest aktywny, to w przypadku, gdy jakikolwiek obiekt pojawi się w polu jego zasięgu, uruchamia się alarm.
Dobry czujnik to taki, który jest właściwie dobrany pod kątem potrzeb użytkowników oraz miejsca montażu. Trzeba także postawić na model o odpowiednim zasięgu, aby detekcja ruchu była możliwa na obszarze całej nieruchomości. Ponadto urządzenia te potrafią niekiedy określić rozmiar obiektu, który pojawił się w polu ich widzenia oraz cechować się zwiększoną odpornością na zwierzęta.
– Czujniki ruchu są obecnie coraz bardziej popularne. Niegdyś stanowiły akcesorium wykorzystywane jedynie przez firmy ochroniarskie, a dziś są powszechnie używane również przez właścicieli domów oraz biur i sklepów. Stało się tak za sprawą ich wysokiej skuteczności oraz funkcjonalności – opowiada ekspert z firmy ATLine.
Detekcja ruchu – rodzaje urządzeń
Do detekcji ruchu wykorzystuje się różne rodzaje czujników. Są to między innymi modele:
· aktywne – wysyłają one wiązkę promieniowania czerwonego, a kiedy dochodzi do jej zakłócenia na skutek pojawienia się intruza, uruchamiają alarm;
· pasywne – te elektroniczne czujniki nie emitują promieniowania czerwonego, ale weryfikują jego zmiany związane ze wzrostem temperatury otoczenia;
· laserowe – sygnalizują one zagrożenie, jeżeli dojdzie do przerwania ciągłości wiązki laserowej;
· dualne – nazywane są także czujnikami mieszanymi. Reagują zarówno na zmianę temperatury, jak i na zakłócenia promieniowania czerwonego. Stanowią połączenie urządzeń aktywnych i pasywnych. Są niezwykle skuteczne oraz wykrywają realne zagrożenie.
Oprócz tego do detekcji ruchu wykorzystuje się jeszcze systemy kamerowe. Są one czułe na każdy ruch w ich polu widzenia, a ponadto służą do zapisywania obrazu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Dmk Meble Kuchnie, Łazienki, Garderoby Na Wymiar
Meble - na zamówienie woj. pomorskie76-200 Słupsk, Poznańska 82