Artykuł sponsorowany

Zalety stropów keramzytowych

Zalety stropów keramzytowych
Keramzyt cieszy się coraz większą popularnością wśród inwestorów i architektów. Jest on surowcem, z którego powstają różne materiały budowlane przeznaczone zarówno do stawiania ścian, jak i tworzenia stropów. Właśnie tymi drugimi zajmiemy się w tym tekście. Poznaj właściwości i zalety keramzytu oraz stropów keramzytowych i dowiedz się, dlaczego zdecydować się właśnie na ten materiał.

Co warto wiedzieć o keramzycie?

Słowo „keramzyt” może brzmieć obco, jednak kryje się pod nim materiał w pełni naturalny, przyjazny otoczeniu i znany ludziom od zarania dziejów. Jest to nic innego, jak glina. Sekretem keramzytu jest odpowiednia obróbka. Glina, z której powstaje keramzyt, musi leżakować przez tydzień lub dwa, aby doschnąć i utracić naprężenie. Następnie jest rozgniatana i wypalana w temperaturze przekraczającej 1000 stopni Celsjusza. Pod jej wpływem struktura gliny się zmienia. Uzyskuje się kulki, które są porowate i pumeksowe w środku, ale z zewnątrz mają gładką litą strukturę przypominającą ceramikę. Ponieważ są one różnej wielkości, muszą być posegregowane zgodnie z rozmiarem, a co za tym idzie – przeznaczeniem. Uzyskany materiał jest lekki, odporny na działanie wilgoci oraz skrajnych temperatur, a także czynniki biologiczne. To wszystko sprawia, że keramzyt to idealny surowiec do produkcji materiałów budowlanych, także tych, z których wykonywane są stropy.

Zalety stropów z keramzytu

Architekci i inwestorzy coraz częściej decydują się na systemy stropowe wykonane z keramzytu. Jest to rozwiązanie odrobinę tylko droższe niż tradycyjne. Zalety znacznie przewyższają jednak koszty i w ostatecznym rozrachunku jest to trafiona inwestycja. Tak wykonany strop ma wiele zalet:
  • Doskonała izolacja termiczna.
Keramzyt, dzięki swojej porowatej strukturze wewnętrznej i gładkiej powierzchni, ma dobre parametry termoizolacyjne. Jest to materiał cieplejszy niż typowy pustak stropowy, który wymaga dodatkowego docieplenia. Współczynnik przenikania ciepła stropu teriva z wykorzystaniem pustaków keramzytowych wynosi około 0,7‒0,8 (m 2 × K)/W. Dokładne obliczenia można znaleźć na stronie producenta: Tele-Strop-System.
  • Lekkość i ergonomia.
Pustaki keramzytowe przeznaczone do wykonywania stropów są bardzo lekkie. Dzięki temu ich przechowywanie, transport i stosowanie są ułatwione. Sprzyja temu dodatkowo ergonomia kształtu, szczególnie w przypadku pustaków keramzytowych o przekroju plastra miodu.
  • Izolacja akustyczna.
Struktura keramzytu sprawia, że skutecznie pochłania on fale akustyczne. Dzięki temu stropy keramzytowe zapewniają doskonałe zabezpieczenie przed dźwiękami z otoczenia i można je polecić w budownictwie wielorodzinnym oraz innych miejscach, gdzie cisza jest szczególnie ceniona.
  • Trwałość na lata.
Twarda powłoka keramzytu jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Nie nasiąka wodą i nie reaguje na zmiany temperatur. To wszystko sprawia, że keramzytowe stropy przez wiele lat zachowają swoje właściwości i nie będą wymagały renowacji.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy