Szamba betonowe to najbardziej popularny sposób na zagospodarowywanie nieczystości płynnych. Zbiorniki tego rodzaju są doceniane ze względu na swoją wytrzymałość, solidność wykonania, znakomitą szczelność, a także korzystną cenę. Wiele osób jest jednak nie do końca przekonanych, że warto je zainstalować, opierając się często na fałszywych, zasłyszanych opiniach. Warto sprawdzić, które z powtarzanych zarzutów są nieprawdziwe.

Krótka charakterystyka szamb betonowych

W budynkach, które nie są podłączone do systemu kanalizacyjnego, powstające nieczystości płynne muszą być odprowadzane do szczelnego szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Oba rozwiązania wymagają zakupu odpowiedniego zbiornika, który musi być prawidłowo podłączony i we właściwy sposób zabezpieczony. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zakup gotowego szamba betonowego u sprawdzonego producenta, który będzie w stanie dostarczyć je w wybrane miejsce, a także pomóc w jego montażu oraz założeniu całego niezbędnego osprzętu. Zbiorniki tego rodzaju są oferowane w różnych rozmiarach, bez problemu można je więc dopasować do ilości powstających w gospodarstwie domowym ścieków. Większe szamba betonowe sprawdzą się również w budynkach wielorodzinnych, a także obiektach hotelowych i pensjonatach, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby korzystać z nich również w firmach czy punktach usługowych, trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami do zbiorników na szambo można odprowadzać wyłącznie ścieki bytowe – wyjaśnia przedstawiciel firmy Pablox, która zajmuje się produkcją i montażem szamb i zbiorników betonowych.

Konstrukcja szamb betonowych jest bardzo solidna i wytrzymała, a ponieważ charakteryzują się one znakomitą szczelnością, eliminując ryzyko przedostania się ścieków bezpośrednio do gleby czy napływania do zbiornika wody gruntowej, można je wykorzystywać również w inny sposób. W zbiornikach betonowych z odpowiednimi uszczelnieniami można także magazynować deszczówkę do wykorzystania w celach gospodarczych, np. podlewania ogrodu czy nawadniania upraw. Nadają się także dla gospodarstw rolnych, jako zbiorniki do przechowywania gnojowicy, gnojówki lub roztworu saletrzano-mocznikowego.

Dobra wytrzymałość i znakomite parametry użytkowe szamb sprawiają, że najlepsi producenci oferują na swoje wyroby nawet 5-letnią gwarancję. Zaletą szamb betonowych jest również to, że nie sprawiają problemów przy opróżnianiu zbiornika, a zainstalowana w nich sprawnie działająca wentylacja gwarantuje pozbywanie się gromadzących się we wnętrzu gazów, zapobiegając powstawaniu przykrych zapachów. Korzyścią z użytkowania szamba betonowego jest jego solidne zamknięcie, sprawiające, że podczas eksploatacji nowo zamontowanego zbiornika prawdopodobieństwo, że ktoś może przypadkowo wpaść do środka, jest minimalne.

Mimo dużej popularności szamb betonowych i ich licznych zalet na temat zbiorników tego typu wciąż pokutuje wiele mitów i stereotypów. Część z nich dotyczy walorów użytkowych szamb betonowych, część jest związana z ich instalacją czy obsługą. Choć nie sposób wymienić wszystkich, to warto rozprawić się przynajmniej z najbardziej rozpowszechnionymi.

Nieprawdziwe opinie krążące na temat szamb betonowych

Szczelne szambo można zbudować samemu. Wielu użytkowników uważa, że płacenie za gotowy zbiornik jest marnowaniem pieniędzy i sądzi, że odpowiednią konstrukcję można zrobić samemu. Przekonanie, że wystarczy wykonać odpowiednią formę, którą można zalać mieszanką betonową, sporządzoną samodzielnie w betoniarce jest złudzeniem wynikającym z niedoceniania ilości materiału, jaki jest potrzebny do budowy zbiornika, a także z braku rozeznania w kwestiach związanych z wytrzymałością konstrukcji betonowych. Szamba betonowe produkowane przez wyspecjalizowane firmy powstają ze specjalnie dobranego rodzaju betonu ze ściśle odmierzonymi składnikami – wysokiej jakości cementem oraz kruszywami o odpowiednim uziarnieniu. Dno i ściany zbiornika są wzmacnianie zbrojeniem rozmieszczonym w taki sposób, aby najlepiej przenosić powstające obciążanie. Grubość poszczególnych ścianek jest efektem obliczeń wytrzymałościowych gwarantujących, że nawet obciążony zbiornik nie ulegnie uszkodzeniu. Równie istotne jest w tym przypadku wykonanie prawidłowego uszczelnienia ze specjalnej masy bitumicznej.

Szambo betonowe nie nadaje się na ekologiczną przydomową oczyszczalnię ścieków. Zbiornik betonowy z powodzeniem może służyć jako tzw. szambo ekologiczne, czyli zbiornik z podłączonym drenażem rozsączającym. Szambo jedno lub dwukomorowe będzie odgrywało rolę osadnika, w którym będzie zachodziła fermentacja beztlenowa, a system odpowiednio ułożonych rur umożliwi działanie bakterii wykorzystujących tlen i rozłożenie wszystkich pozostałości. Przy budowie szamba ekologicznego ważne będzie jednak sprawdzenie przepuszczalności gruntu i w razie potrzeby wykonania drenażu w wersji dostosowanej do jego charakterystyki. Sam zbiornik betonowy spełni swoją funkcję równie dobrze, jak każde alternatywne rozwiązanie, oferując jednak większą wytrzymałość i zdecydowanie niższy koszt zakupu.

Budowa szamba betonowego to wiele formalności. Wybudowanie szamba szczelnego lub oczyszczalni przydomowej jest obowiązkiem wynikającym z zapisów Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, o ile nie ma technicznej możliwości podłączenia nieruchomości do istniejącej kanalizacji lub wiązałoby się to z bardzo wysokimi oraz nieuzasadnionymi wydatkami. Jeśli planowany zbiornik będzie miał pojemność mniejszą niż 10 m3 nie ma potrzeby występowania o pozwolenie na budowę. Należy jednak złożyć w starostwie zgłoszenie, a w przypadku braku sprzeciwu w ciągu 21 dni można przystąpić do instalowania szamba. Warto pamiętać, że wraz ze zgłoszeniem powinna być doręczona przez inwestora mapka z planem zagospodarowania działki i oznaczoną lokalizacją. Można ją nanieść na plan samodzielnie, należy też uwidocznić odległość miejsca, w którym znajdzie się zbiornik od granicy działki, domów mieszkalnych oraz ujęcia wody, jeśli znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie. Do zgłoszenia musi być też dołączona dokumentacja techniczna szamba, którą można otrzymać od jego producenta, w tym opis i rysunek techniczny z przekrojem.

Betonowe szambo szybko pęka. Zbiornik betonowy to konstrukcja o dużej wytrzymałości, która musi być odporna na spory nacisk zgromadzonych w nim nieczystości. Przy projektowaniu grubości ścian zbiornika wszystkie parametry wytrzymałościowe są precyzyjnie wyliczane. Producent stosuje też mieszankę betonową o odpowiedniej odporności na ściskanie, a za przenoszenie sił zginających działających na boki, dno i pokrywę zbiornika odpowiada zatopione w nim stalowe zbrojenie. Uszkodzenie ścianek zbiornika przy normalnej eksploatacji jest praktycznie niemożliwe. Warto pamiętać, że również puste szambo będzie radziło sobie z naporem gruntu i wody. Pęknięcie zbiornika może się jednak zdarzyć w sytuacji, gdy zostanie on umieszczony w źle przygotowanym wykopie, np. takim, w którym na dnie pozostanie duży kamień czy korzeń. Możliwe jest też uszkodzenie podczas podnoszenia, jeśli zawiesia nie zostaną prawidłowo ułożone. Takie sytuacje są jednak mało prawdopodobne, a ich ryzyko można wyeliminować, zamawiając zbiornik wraz z dostawą i instalacją.

Duża masa szamba betonowego to problem przy instalacji. Zbiornik wykonany z betonu ma sporą masę i jego przemieszczanie bez specjalistycznego sprzętu byłoby niemożliwe. Zbiorniki są jednak dostarczane do miejsca instalacji samochodami ciężarowymi o odpowiedniej ładowności, a do samego montażu wykorzystuje się dźwig HDS, który jest zamontowany na pojeździe. Podniesienie i ustawienie szamba betonowego w wykonanym wcześniej wykopie nie stanowi żadnego problemu. Warto też pamiętać, że duża masa jest w przypadku szamba sporym atutem. Na zbiornik zakopany w ziemi działają spore siły wypierające w postaci naporu wód gruntowych i ziemi. Gdyby zbiornik był zbyt lekki, po jego całkowitym opróżnieniu podczas wywożenia nieczystości mogłoby dojść do jego przesunięcia, a w efekcie rozszczelnienia dopływu w przypadku szamba szczelnego lub uszkodzenia drenażu przy szambie ekologicznym.

Rate this post