Miedź w budownictwie

Miedź jest metalem półszlachetnym o pomarańczowo-czerwonym połysku. Bardzo dobrze przewodzi ciepło i łatwo poddaje się go obróbce. Dodatkową jej zaletą jest to, że można poddać ją recyklingowi. Ciekawa właściwość miedzi to zmiana koloru, na którą ma wpływ temperatura – pod wpływem wilgotnego powietrza zmienia barwę na zielonkawo-turkusową. Jakie zastosowanie ma miedź w budownictwie?
Jakie są zalety miedzi?
Miedź jest materiałem wysoce plastycznym i odpornym na czynniki zewnętrzne. Posiada najwyższą klasę odporności na ogień w Europie. W trakcie pożaru nie wydziela również toksyn. Ma działanie antybakteryjne, a więc na jej powierzchni nie pojawi się pleśń czy grzyby, na dodatek nie obrasta mchem. Nie oddziałuje także na nią większość środków chemicznych.
Miedź to lekki metal odporny na korozję w większym stopniu niż np. stal nierdzewna. Występuje w kilku odmianach, a więc i kolorach, co architekci bardzo sobie cenią.
Zastosowanie miedzi w budownictwie
Popularność miedzi z roku na rok nie słabnie, a wręcz przeciwnie – używa się jej w coraz to różniejszych pracach budowlanych i nie tylko. Z miedzianych kabli można wykonywać instalacje elektryczne, komputerowe, telefoniczne, a nawet wodne. Ten rodzaj metalu rzadko występuje jako pokrycie dachów, ale bardzo często pełni rolę ich zabezpieczeń przed opadami atmosferycznymi. Tworzy się z nich również systemy odprowadzania wody i elewacje budynków, które mają za zadanie ochraniać je przed szkodliwymi warunkami pogodowymi.
– Miedź to dobry materiał dekoracyjny. Odgrywa dużą rolę przy renowacji budynków, szczególnie zabytkowych. Może również stanowić stylowe wykończenia fasad. Bardzo dobrze współgra z szkłem, drewnem czy kamieniem, dlatego pasuje do różnych stylów architektonicznych – tłumaczy przedstawiciel firmy LOKO. Miedź sprawdza się jako rury, pręty, płaskowniki czy blachy, z których można stworzyć centralne lub gazowe ogrzewanie, systemy klimatyzacji oraz kolektywy słoneczne. Przydaje się także do tworzenia elementów domowego wystroju, np. do:
- wanien,
- zlewozmywaków,
- baterii kuchennych oraz łazienkowych,
- akcesoriów kominkowych,
- niektórych elementów dekoracyjnych, takich jak żyrandole, wazony czy lampy.
Miedź stosowano w budownictwie już kilka wieków wstecz. Stanowiła wówczas dobrą ochronę przez zarazkami, a jednocześnie plastyczny element dekoracyjny, którym można było zdobić całe budowle. Dziś funkcje tego metalu się nie zmieniły, choć z pewnością poszerzyły się jej zastosowania i możliwości. Warto używać tego surowca jako ochronną warstwę elewacji czy innej konstrukcji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Konkret Mariusz Działak
Budowlane usługi - odwodnienia woj. świętokrzyskie25-431 Kielce, marsz. Piłsudskiego 16 lok. 51
-
Frater AGD Klimatyzacja Wentylacja Rekuperacja Pompy Ciepła
Wentylacja woj. dolnośląskie51-210 Wrocław, gen. Bora-Komorowskiego 18
-
Mat-Mar Mirosław Wnuk-Lipiński
Okna PCV woj. kujawsko-pomorskie85-433 Bydgoszcz, św. Kolbego 28 lok. 1