Artykuł sponsorowany

Miedź w budownictwie

Miedź w budownictwie

Miedź jest metalem półszlachetnym o pomarańczowo-czerwonym połysku. Bardzo dobrze przewodzi ciepło i łatwo poddaje się go obróbce. Dodatkową jej zaletą jest to, że można poddać ją recyklingowi. Ciekawa właściwość miedzi to zmiana koloru, na którą ma wpływ temperatura – pod wpływem wilgotnego powietrza zmienia barwę na zielonkawo-turkusową. Jakie zastosowanie ma miedź w budownictwie?

Jakie są zalety miedzi?

Miedź jest materiałem wysoce plastycznym i odpornym na czynniki zewnętrzne. Posiada najwyższą klasę odporności na ogień w Europie. W trakcie pożaru nie wydziela również toksyn. Ma działanie antybakteryjne, a więc na jej powierzchni nie pojawi się pleśń czy grzyby, na dodatek nie obrasta mchem. Nie oddziałuje także na nią większość środków chemicznych.

Miedź to lekki metal odporny na korozję w większym stopniu niż np. stal nierdzewna. Występuje w kilku odmianach, a więc i kolorach, co architekci bardzo sobie cenią.

Zastosowanie miedzi w budownictwie

Popularność miedzi z roku na rok nie słabnie, a wręcz przeciwnie – używa się jej w coraz to różniejszych pracach budowlanych i nie tylko. Z miedzianych kabli można wykonywać instalacje elektryczne, komputerowe, telefoniczne, a nawet wodne. Ten rodzaj metalu rzadko występuje jako pokrycie dachów, ale bardzo często pełni rolę ich zabezpieczeń przed opadami atmosferycznymi. Tworzy się z nich również systemy odprowadzania wody i elewacje budynków, które mają za zadanie ochraniać je przed szkodliwymi warunkami pogodowymi.

Miedź to dobry materiał dekoracyjny. Odgrywa dużą rolę przy renowacji budynków, szczególnie zabytkowych. Może również stanowić stylowe wykończenia fasad. Bardzo dobrze współgra z szkłem, drewnem czy kamieniem, dlatego pasuje do różnych stylów architektonicznych – tłumaczy przedstawiciel firmy LOKO. Miedź sprawdza się jako rury, pręty, płaskowniki czy blachy, z których można stworzyć centralne lub gazowe ogrzewanie,  systemy klimatyzacji oraz kolektywy słoneczne. Przydaje się także do tworzenia elementów domowego wystroju, np. do:

  • wanien,
  • zlewozmywaków,
  • baterii kuchennych oraz łazienkowych,
  • akcesoriów kominkowych,
  • niektórych elementów dekoracyjnych, takich jak żyrandole, wazony czy lampy.

Miedź stosowano w budownictwie już kilka wieków wstecz. Stanowiła wówczas dobrą ochronę przez zarazkami, a jednocześnie plastyczny element dekoracyjny, którym można było zdobić całe budowle. Dziś funkcje tego metalu się nie zmieniły, choć z pewnością poszerzyły się jej zastosowania i możliwości. Warto używać tego surowca jako ochronną warstwę elewacji czy innej konstrukcji.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy