O odpowiednią wilgotność i temperaturę powietrza w domu trzeba dbać przez cały rok. Zimą łatwiej jest ogrzać lub ochłodzić mieszkanie poprzez odkręcenie kaloryfera bądź otwarcie okna. Latem natomiast trzeba wspomagać się klimatyzatorami. Obecnie na rynku jest dostępna niezliczona ilość urządzeń różnego rodzaju. Im więcej funkcji będzie miał klimatyzator, tym wyższa będzie jego cena. Jak wybrać ten najlepszy?

Na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzator?

Powietrze w domu powinno być świeże i czyste. Dzięki temu mieszkańcy mogą cieszyć się dobrym samopoczuciem i jeszcze lepszą jakością snu. Dla zachowania dobrego zdrowia istotne jest to, jakim powietrzem oddychają domownicy. O ile w zimie można je nawilżyć poprzez otwarcie okna, latem podczas wysokich temperatur jest to raczej niemożliwe. Klimatyzator powinien być przede wszystkim dopasowany do kubatury pomieszczenia. Tylko dzięki temu będzie właściwie chłodził wnętrze.

Do najważniejszych parametrów, na jakie trzeba zwrócić uwagę, jest moc chłodnicza. Decydując się na montaż klimatyzacji, trzeba zatem wybrać takie urządzenie, które będzie wydajne nawet w najgorętsze dni.

Istotny jest także rodzaj zainstalowanej w klimatyzatorze sprężarki. Obecnie stosuje się napęd inwentorowy, który pozwala na dostosowanie mocy urządzenia do aktualnych potrzeb. Podczas wyboru klimatyzatora należy zwrócić uwagę także na to, czy ma on rozbudowany system sterujący, dzięki któremu będzie można ustawić intensywność i kierunek nawiewu.

Rodzaje klimatyzatorów dla domu

W zależności od potrzeb użytkownika można zdecydować się na klimatyzator stacjonarny lub przenośny. Urządzenia przenośne charakteryzują się niższą ceną oraz dużo prostszą budową niż stacjonarne. Klimatyzatory tego typu nie są zbyt wydajne. Rurę odprowadzającą ciepłe powietrze umieszcza się w uchylonym oknie, co sprawia, że jego część dostaje się do środka. Poza tym są to urządzenia dosyć głośne. Jedyną zaletą jest to, że na ich montaż nie trzeba mieć pozwolenia.

Klimatyzatory stacjonarne montuje się zwykle we wnęce okiennej lub otworze ściennym. Na to rozwiązanie najlepiej zdecydować się jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu, ponieważ jego montaż jest dość skomplikowany.

Do najczęściej oferowanych przez firmę Klima-Premium urządzeń należą:

  • podsufitowe,
  • przypodłogowe,
  • ścienne,
  • kasetonowe,
  • kanałowe.

Poszczególne rodzaje różnią się nie tylko miejscem montażu, ale także sposobem działania i wielkością. Najbardziej zaawansowane urządzenia to klimatyzatory typu multisplit, które można zamontować w kilku pomieszczeniach w domu. Są to tak zwane klimatyzatory o konstrukcji modułowej. Dzięki nim jest możliwe nie tylko chłodzenie latem, ale także ogrzewanie pomieszczenia zimą.

Rate this post