Wady i zalety podłóg drewnianych
Marzysz o pięknej drewnianej podłodze w swoim domu? To świetny wybór. Zanim jednak zaczniesz przeglądać katalogi i rozważać, czy lepiej zdecydować się na parkiet o drobnych klepkach, czy pokrycie z desek, poznaj główne zalety i wady podłóg drewnianych. Warto je znać, aby lepiej zaplanować, jaki materiał powinien znaleźć się w poszczególnych pomieszczeniach.
Drewniana podłoga – inwestycja na lata
Podłogi drewniane są doceniane przede wszystkim ze względu na swój niepowtarzalny wygląd. Drewno, niezależnie od tego, w jakiej formie zostanie wykorzystane do wyłożenia pomieszczenia, wprowadzi do niego elegancki sznyt, a jednocześnie da poczucie przytulności i ciepła. Jest ono również uniwersalne, dzięki czemu doskonale będzie prezentowało się zarówno we wnętrzu klasycznym, jak i nowoczesnym.
Co istotne, ciepło wiąże się nie tylko z wrażeniami estetycznymi, ale także z dobrymi walorami izolacyjnymi podłóg z drewna. Lite deski są dosyć grube, a ponadto mają wysoką gęstość. To sprawia, że wykonane z nich pokrycie nie przewodzi temperatury oraz dźwięków. Taka podłoga jest też ciepła w dotyku, co z pewnością stanowi duży plus dla osób, które lubią chodzić po domu bez butów.
Kolejnym bardzo istotnym walorem podłóg z tego naturalnego materiału jest ich trwałość. Deski, a w szczególności parkiet, to inwestycja na lata – nie musisz ich wymieniać co jakiś czas, ponieważ ich wygląd wciąż jest przyjemny dla oka. Jeśli zauważysz rysy czy przebarwienia, podłogę drewnianą możesz poddać renowacji, która przywróci jej oryginalny stan. Lite drewno jest również wysoce odporne na złamanie czy odpryskiwanie. Jeśli trwałość jest dla Ciebie ważnym kryterium, to z pewnością powinieneś zrezygnować z paneli właśnie na rzecz pokrycia wykonanego w stu procentach z drewna.
Wyższa cena i dłuższy montaż
Drewniana podłoga to niestety nie tylko zalety. Planując jej zakup, należy mieć na uwadze także pewne niedogodności. Przede wszystkim nieco odstraszać może cena. Jest ona wyższa niż w przypadku paneli, choć wiele zależy od parametrów konkretnego produktu oraz cennika producenta. Można jednak znaleźć deski niewiele odbiegające pod względem finansowym od paneli klasy premium.
Warto wspomnieć również o bardziej pracochłonnym montażu. Układanie parkietu wymaga sporej precyzji, dlatego zawsze opłaca się korzystać z usług sprawdzonych fachowców (znajdziesz ich między innymi w firmie Domax). Zamontowany parkiet musi również „uleżeć się” na posadzce, aby osiągnąć ostateczną formę. Trwa to około dwóch tygodni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana