Każdy samochód w toku eksploatacji traci swoją pierwotną sprawność. To z kolei przekłada się komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Aby samochód mógł zostać dopuszczony do ruchu drogowego, musi być na tyle sprawny, żeby nie stwarzał zagrożenia zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów oraz innych uczestników ruchu. W celu ustalenia przydatności auta do użytku przeprowadza się tak zwane przeglądy rejestracyjne.

Czym jest przegląd rejestracyjny?

Przegląd rejestracyjny lub inaczej okresowe badanie techniczne to przeprowadzana przez specjalistów ocena stanu technicznego auta, wykonywana w wyznaczonych przez przepisy okresach.

Przegląd rejestracyjny może być wykonywany wyłącznie w posiadającej stosowne uprawnienia stacji kontroli pojazdów – wyjaśnia przedstawiciel firmy Golemo – Wśród nich wyróżnia się stacje kontroli o podstawowym zakresie badań, w których mogą być wykonywane kontrole na pojazdach o masie całkowitej do 3,5 tony oraz okręgowe stacje, które posiadają uprawnienia do wykonywania badań na wszelkiego rodzaju pojazdach samochodowych.

Zgodnie z przepisami pierwszy przegląd rejestracyjny samochodu powinien być wykonany w przeciągu trzech lat od pierwszej rejestracji samochodu, następny w przeciągu dwóch lat od pierwszego przeglądu. Każdy kolejny przegląd wykonywany jest w corocznych odstępach. Należy pamiętać, że nie ma znaczenia, czy jesteśmy pierwszy, czy kolejnym właścicielem auta. Jeśli przykładowo kupiliśmy roczny samochód, to wciąż powinniśmy wykonać przegląd rejestracyjny w terminie trzech lat od pierwszej rejestracji. Ten podział czasowy nie dotyczy samochodów o specjalnym zastosowaniu, np. taksówek czy samochodów do nauki jazdy, ani pojazdów z zamontowaną instalacją LPG – w takich przypadkach przeglądy wykonuje się co roku, niezależnie od wieku auta.

Jak wygląda przegląd rejestracyjny?

W czasie przeglądu rejestracyjnego wykwalifikowani mechanicy sprawdzają sprawność poszczególnych podzespołów samochodu. Najważniejsze z nich to:

  • Hamulce – pomiar siły hamowania na stanowisku rolkowym pozwala ocenić pracę układu hamulcowego. Wskaźnik skuteczności hamowania hamulca roboczego musi wynosić powyżej 50%, zaś postojowego – powyżej 25%
  • Amortyzatory – ich skuteczność musi wynosić powyżej 40%
  • Jednostka napędowa – jej sprawność ocenia się za pomocą pomiaru emisji spalin
  • Oświetlenie – sprawdzane jest, czy światło działa i czy poszczególne lampy są prawidłowo ustawione
  • Ogumienie – o stanie opon świadczy między innymi głębokość bieżnika

Pojazd nie przejdzie przeglądu, jeśli w trakcie badania zostaną wykryte usterki. Należy wtedy zabrać samochód do warsztatu w celu naprawy i ponownie zgłosić się na przegląd. Jeśli usterki będą na tyle poważne, by zagrażać bezpieczeństwu ruchu, stacja kontroli ma obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu, który zostanie następnie wysłany do odpowiedniego wydziału komunikacji. Cały przegląd trwa około 30 minut, można go wykonać w dowolnej stacji kontroli pojazdów bez konieczności wcześniejszej rezerwacji.