Materiał Partnera

Na czym polega termomodernizacja domu? Ważna rola ocieplenia

Na czym polega termomodernizacja domu? Ważna rola ocieplenia

Czy wiesz, którędy ciepło może uciekać z Twojego domu? W około 10% przez piwnicę, w 15% przez wentylację. Niezabezpieczony przed stratami energetycznymi dach odpowiada za 20% ubytków ciepła, a ściany zewnętrzne – za aż 40%. Termomodernizacja wymienionych obszarów pozwoli Ci zwiększyć komfort przebywania w domu, a także zmniejszyć wysokość rachunków za ogrzewanie. Warto zacząć od tego, co przyniesie Ci największe korzyści – czyli zamontowania systemu ociepleń.

Z tekstu dowiesz się:

 • kto powinien pomyśleć o termomodernizacji domu,

 • jaka jest właściwa kolejność prac termomodernizacyjnych,

 • dlaczego warto skorzystać z systemu ociepleń podczas termomodernizacji domu.

Termomodernizacja nie jest skomplikowanym procesem. Ważne, aby się dowiedzieć, jaka powinna być kolejność prac, które wchodzą w jej zakres, a następnie zlecić ich wykonanie odpowiednim fachowcom. Ocieplenie domu i inne czynności mogą poprawić komfort mieszkania w każdym budynku – nawet kilkudziesięcioletnim.

Termomodernizacja – kiedy jest potrzebna?

Głównym celem termomodernizacji jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną, czyli służącą do ogrzewania budynku i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. To oznacza, że po wykonaniu prac możesz ograniczyć ilość zużywanego paliwa zasilającego domową instalację – a co za tym idzie, zmniejszyć rachunki oraz emisję CO2 do atmosfery.

Termomodernizację domu warto wykonać, jeśli:

 • mieszkasz w starym, nieocieplonym domu,

 • płacisz wysokie rachunki za ogrzewanie (nieproporcjonalne do metrażu domu),

 • badanie kamerą termowizyjną wykazuje, że przez niektóre obszary w Twoim domu ucieka sporo ciepła,

 • chcesz zmienić lub zmodernizować źródło energii na bardziej ekologiczne i oszczędne.

4 kroki do termomodernizacji budynku

Na pełny proces termomodernizacji składa się kilka etapów

 • montaż systemu ocieplenia, który zaizoluje termicznie elewację,

 • ocieplenie przegród – stropów i dachu,

 • wymiana okien i drzwi (lub uszczelnienie starej stolarki w celu usunięcia mostków termicznych),

 • modernizacja lub wymiana urządzenia grzewczego (kocioł, pompa ciepła) oraz instalacji grzewczej.

Jeśli mieszkasz w stosunkowo nowym domu, który nie wymaga przeprowadzenia wszystkich tych prac, możesz oczywiście skupić się tylko na niektórych etapach. Pamiętaj jednak, że w przypadku starego domu lepiej podejść do remontu w sposób kompleksowy. Sama wymiana urządzenia grzewczego nie wystarczy, ponieważ nawet najlepszy kocioł nie będzie pracował wydajnie, jeśli wytworzone przez niego ciepło ucieknie przez nieszczelne okna lub ściany. Aby zmniejszyć rachunki, często potrzebne będą zatem wszystkie etapy wymienione powyżej, najlepiej przeprowadzone właśnie we wskazanej kolejności.

Jak już wiesz, przez ściany zewnętrzne ucieka z domu aż do 40% ciepła. Dlatego ocieplenie domu to element termomodernizacji, który jest podstawą dla pozostałych. Powinien on być wykonany jako pierwszy – w przeciwnym razie ryzykujesz, że nowy kocioł dostosowany do starych warunków po zamontowaniu nowego systemu ocieplenia nie będzie pracował z optymalną wydajnością. A to oznaczałoby dla Ciebie wzrost kosztów, którego możesz przecież łatwo uniknąć.

Ocieplenie domu – ważny element termomodernizacji

W domach jednorodzinnych najlepiej sprawdzą się systemy ociepleń, które dają korzyści zarówno inwestorowi, jak i wykonawcy, ponieważ:

 • tworzą szczelne warstwy zabezpieczające dom przed wnikaniem chłodu i uciekaniem ciepła,

 • eliminują ryzyko powstawania mostków termicznych,

 • składają się ze sprawdzonych i przebadanych pod względem funkcjonalności zestawów,

 • ich elementy są ze sobą całkowicie kompatybilne,

 • pozwalają łatwo dostosować się do reguły prawa budowlanego o tym, że wszystkie elementy ocieplenia powinny pochodzić od jednego producenta.

Zwróć uwagę na wysokiej jakości systemy ociepleń Caparol Capatect, dzięki którym koszty ogrzewania Twojego domu mogą zmaleć nawet o 40%. Do wyboru masz 3 rodzaje: Capatect Classic, Capatect Carbon i Capatect Longlife. Ich specjalne właściwości sprawiają, że możesz z łatwością dostosować swój wybór do potrzeb (np. zwiększona odporność na uszkodzenia mechaniczne czy spowolniony proces brudzenia się ścian).

Ocieplenie to bardzo ważna część procesu termomodernizacji domu. Wykonaj je z użyciem dobrej jakości systemu Caparol Capatect oraz z pomocą profesjonalnej ekipy. To pierwszy krok do tego, aby w Twoim domu zawsze panowała odpowiednia temperatura, a rachunki za energię były niższe niż kiedykolwiek.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy