Okna drewniane to tradycyjne rozwiązanie w naszych domach i mieszkaniach, które cieszy się niesłabnącą popularnością. Drewno to bowiem materiał ekologiczny i w pełni naturalny, tworzący we wnętrzach przyjazny mikroklimat. Okna drewniane są trwałe i odporne na działanie niekorzystnych czynników, a dodatkowo efektownie się prezentują. Łatwo się je również pielęgnuje. Jak prawidłowo dbać o okna wykonane z drewna?

Pielęgnacja okien drewnianych

Chcąc na co dzień cieszyć się walorami estetycznymi okien drewnianych, należy je regularnie czyścić. Warto jednak zaznaczyć, że mycia wymagają nie tylko szyby, ale także ramy. W jaki sposób pielęgnować okna drewniane?

Czyszczenie ram okien drewnianych wymaga zastosowania specjalnych środków. – Podpowiada przedstawiciel Hurtowni Pokryć Dachowych Ambit. – W tym celu najlepiej posługiwać się preparatami do pielęgnacji drewna, którymi przemyjemy powierzchnie przy pomocy delikatnych, np. bawełnianych ściereczek. Takie zabiegi warto przeprowadzać kilka razy w roku, aby usunąć z ram okiennych kurz, tłuste plamy i innego rodzaju zabrudzenia. Pamiętajmy, aby do czyszczenia drewnianych okien nie używać agresywnych substancji zawierających amoniak, żrących i ściernych.

Dokładne czyszczenie okien to nie tylko podkreślenie ich walorów estetycznych, ale też przygotowanie do dalszych prac pielęgnacyjnych.

Konserwacja okien drewnianych

Zachowanie zarówno pięknego wyglądu drewnianych okien, jak również ich walorów użytkowych, wymaga nie tylko regularnego czyszczenia ram, ale także odpowiedniej ich konserwacji. Konieczne mogą się okazać następujące zabiegi:

  • Impregnacja – nałożenie na ramy specjalnych preparatów, np. mleczka do konserwacji drewna, pozwoli na zabezpieczenie powierzchni przed zabrudzeniami i uszkodzeniami oraz uwydatni naturalne piękno drewna.
  • Renowacja – uszkodzenia, takie jak otarcia, rysy czy zadrapania mogą sprawić, że okna drewniane będą wymagały drobnych napraw. W takiej sytuacji należy dokładnie wygładzić uszkodzoną powierzchnię za pomocą drobnego papieru ściernego, a następnie zetrzeć kurz. Tak oczyszczone miejsce pokrywamy warstwą odpowiednio dobranego lakieru.
  • Smarowanie – pamiętajmy, że okna drewniane to nie tylko szyby i drewniane ramy. Odpowiedniej pielęgnacji wymagają też bowiem metalowe okucia, które warto co jakiś czas smarować bądź naoliwiać przeznaczonymi do tego środkami.

Oprócz tego konserwacja okien może również obejmować naniesienie preparatów zabezpieczających na uszczelki, a także regulację zawiasów, np. dokręcenie śrub. Dokładnie oczyszczone i zakonserwowane okna drewniane na długie lata zachowają swój efektowny wygląd i walory użytkowe.

[avg] ([per]) [total] vote[s]