Materiał Partnera

Jakie firanki wybrać do sypialni - praktyczne wskazówki

Jakie firanki wybrać do sypialni - praktyczne wskazówki

Sypialnia to niewątpliwie jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu, ponieważ to właśnie w niej odpoczywamy po ciężkim dniu spędzonym w pracy. Z tego też względu powinna ona być urządzona w taki sposób, aby zarazem sprzyjać wyciszaniu się, jak i pobudzać o poranku do działania. Warto zadbać zatem o to, aby docierała do niej odpowiednia ilość naturalnego światła, co możemy uzyskać, zawieszając w oknie odpowiednią firankę. Jaką jednak firankę warto wybrać do sypialni?

Na co zwrócić uwagę, wybierając firanki do sypialni?

Zanim wybierzemy się do sklepu, aby zakupić odpowiednią firankę, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się nad tym, jaką funkcję ma ona spełniać w naszej sypialni. Czy ma być tylko praktyczna, czy może estetyczna? A może i jedno i drugie? Jeśli nasza sypialnia usytuowana jest blisko drogi, to z pewnością będzie nam zależało na tym, aby pomogła ona zasłonić wnętrze pomieszczenia przed wzrokiem przechodniów lub nadmiarem światła słonecznego (w sytuacji, gdy okna sypialni skierowana są na stronę wschodnią). Wtedy powinna być nieco grubsza, chyba że zdecydujemy się na zasłony do sypialni dostępne na stronie https://alena-firany.pl/zaslony-do-sypialni.html, dzięki czemu w oknie będziemy mogli zawiesić coś bardziej zwiewnego. Kolejną dosyć istotną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest wielkość naszej sypialni. Dlaczego jest to aż tak ważne? Z tego względu, gdyż zarówno wzornictwo, jak i wymiary firan mogą w optyczny sposób powiększać lub pomniejszać pomieszczenie. W dużych sypialniach najlepiej zatem sprawdzają się długie firany, natomiast w tych mniejszych krótkie i zwiewne.

Jaki materiał na firanki?

Firanki do sypialni mogą być wykonane z przeróżnych materiałów, jednak najczęściej decydujemy się na zakup firanek lnianych lub tych, które wyprodukowane zostały z lekkiego poliestru. Czym się jednak różnią między sobą? Len to w pełni naturalny materiał, który przepuszcza spora ilość światła, jednak dosyć dobrze osłania całe wnętrze pomieszczenia. Materiał ten przed powieszeniem należy jednak bardzo dobrze wyprasować, ponieważ dosyć mocno gniecie się w praniu. Z kolei poliester odznacza się nieco większą trwałością oraz znacznie niższą ceną niż len a produkowane z niego firanki są dosyć zwiewne, dzięki czemu idealnie sprawdzają się w niewielkich sypialniach (np. takich urządzonych w minimalistycznym lub romantycznym stylu).

Jaki kolor firanek?

Decydując się na zakup firanki do sypialni, powinniśmy dosyć dobrze zastanowić się nad jej kolorem, biorąc jednak pod uwagę fakt, iż w tym właśnie pomieszczeniu najlepiej sprawdzają się w jasnych i klasycznych kolorach takich jak biel, beż oraz écru. Dzięki takim barwom do sypialni będzie wpadała odpowiednia ilość naturalnego światła. Jeśli jednak zależy nam na odwrotnym efekcie, to zamiast firan w jednolitych kolorach powinniśmy wybrać takie, które mają delikatny wzór np. kwiatowy. Na szczęście w sklepach wybór różnego rodzaju firan jest obecnie dosyć duży, dzięki czemu z pewnością znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie, co sprosta wszystkim naszym wymaganiom.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy