Mieszkamy w regionie geograficznym, gdzie klimat zdecydowanie nas nie rozpieszcza. Sporo w ciągu roku mamy dni szarych, zimnych, deszczowych i wietrznych. Nasze rodzime budownictwo oczywiście to uwzględnia i domy dają nam schronienie przed warunkami atmosferycznymi. Okazuje się jednak, że zawsze jeszcze można wprowadzić udogodnienia zwiększające nasz komfort. Jednym z nich jest zadaszenie nad drzwiami wejściowymi.

Ochrona przed warunkami atmosferycznymi

Nawet, jeśli bardzo się spieszymy do domu przy brzydkiej pogodzie, drzwi to jest miejsce, gdzie musimy się zatrzymać. Czasem postawić dziecko, czasem zakupy czy bagaż, żeby odszukać klucz. A czasem jesteśmy gościem i po prostu musimy poczekać, aż ktoś nam otworzy. Zadaszenie sprawi, że nie będzie nam w tym czasie kapać za kołnierz.
Daszkiem chronimy nie tylko siebie i naszych gości, ale i same drzwi. Zacinający deszcz może prowadzić do namakania drewna, a co za tym idzie do dalszych problemów z domykaniem czy niszczeniem materiału, z którego drzwi są wykonane. Śnieg również nie napada nam pod same drzwi, jeśli posiadamy zadaszenie.

Ozdoba elewacji

Na rynku spotkać można daszki w wielu wariantach: płaskie, jak i łukowe, występujące w różnych rozmiarach i modelach. Ważne, żeby dobrać odpowiedni stylem czy kolorem do elewacji, drzwi czy otoczenia budynku. W miejskich warunkach, przy prostej, geometrycznej bryle budynku bardziej się sprawdzą te o wyglądzie klasycznym czy nowoczesnym. Jeśli dom jest w starym stylu, a do tego otacza go romantyczny ogród, lepiej sprawdzą się rozwiązania kojarzące się z kowalstwem artystycznym. Dobrze dobrany daszek będzie nie tylko spełniał funkcje praktyczne, ale również ozdobi fasadę i sprawi, że będzie miała ciekawy wygląd.

Materiał, z jakiego są wykonane

Daszki mogą być wykonane ze stali, aluminium, szkła, akrylu, poliwęglanu, a nawet z drewna. Materiał często decyduje o cenie, ale nie ona powinna być głównym kryterium, tylko nasze potrzeby. Stalowe są wytrzymałe, ale ciężkie. Przy aluminium największymi zaletami są lekkość i estetyka. Szkło wygląda elegancko, ale nie jest tak wytrzymałe na uszkodzenia, jak poliwęglan. Eksperci z firmy Scala Plastics polecają go szczególnie na zadaszenia. Jest wytrzymały na zniszczenia, odporny na UV, dobrze przepuszcza światło i ma atrakcyjny wygląd. Pozostają jeszcze coraz rzadziej stosowane: pleksi i drewno. Pleksi (akryl) jest tanie, ale niestety pozostawia wiele do życzenia w kwestii jakości i wyglądu. Drewno estetycznie sprawdzi się przy starych, drewnianych budynkach, jednak dosyć uciążliwa jest jego konserwacja.

Warto też wspomnieć, że daszki takie montować można nie tylko nad drzwi, ale sprawdzą się również doskonale jako zadaszenia tarasów czy balkonów.

[avg] ([per]) [total] vote[s]