Przeciekający dach to niemały problem, szczególnie podczas zimy i ulewnych deszczy. Awaria często pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie i sprawia, że właściciele budynków szukają natychmiastowego rozwiązania. W takim przypadku należy szukać sprawdzonej firmy dekarskiej oferującej naprawy dachów. W przypadku, jakich usterek należy zwrócić się o pomoc do fachowców?

Najczęstsze przyczyny przeciekającego dachu

Każda konstrukcja dachowa składa się między innymi z miejsc newralgicznych, podatnych na przeciekanie. Aby woda nie dostawała się do budynku, należy je uszczelnić. W tym celu stosuje się różne metody obróbki blacharskiej, a także taśmy, kleje i masy dekarskie. Do przecieków dochodzi szczególnie w wyniku zalegającego na dachu śniegu oraz obfitych opadów deszczu. Wilgoć może przenikać nawet przez najmniejsze szczeliny konstrukcji. Woda może przedostawać się przez:

  • okolice komina na połaci dachowej,
  • wyłazy dachowe,
  • lukarny, czyli pionowe okna doświetlające poddasze,
  • kosze dachowe.

Wszelkie nieszczelności wymagają natychmiastowych napraw dekarskich. Szczeliny konstrukcji należy uzupełnić nową warstwą uszczelniacza, a wadliwe blachy dachowe wymienić. Przyczyną przedostawania się wody przez wyłazy dachowe jest zazwyczaj nieprawidłowy montaż lub nieprawidłowe połączenie elementów uszczelniających, lub niedostatecznie docieplenie ościeżnicy okna wyłazowego. Woda przedostaje się często także przez miejsca styku lukarny z połacią lub kosz dachowy.

Co zrobić, gdy dach przecieka?

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku przeciekającego dachu jest poproszenie o pomoc fachowca. Firma Ledor Dekarstwo podejmuje się wszelkich napraw związanych z uszczelnianiem i ponownym, właściwym montażem elementów konstrukcji dachowej.

W pierwszej kolejności należy zlokalizować źródło przecieku. Znakiem rozpoznawczym nieszczelności są pojawiające się na suficie i ścianach wilgoć i pleśń.

Częstym błędem popełnianym podczas montażu kosza dachowego jest zastosowanie zbyt wąskiej konstrukcji. Aby uniknąć jego wymiany, należy zagiąć brzegi obróbki do góry lub zabezpieczyć szczeliny uszczelką. Przecieki wokół lukarny likwiduje się między innymi poprzez montaż rury spustowej, odprowadzającej wodę z daszków. Kolejnym punktem newralgicznym jest komin. Nieprawidłowa obróbka konstrukcji może być naprawiona poprzez zastosowanie uszczelnienia. Problemem może być również umieszczenie komina w koszu dachowym. Jeśli natomiast woda przedostaje się przez okolice wyłazu, należy sprawdzić, czy konstrukcja została prawidłowo zmontowana oraz, czy wszystkie elementy kołnierza uszczelniającego zostały właściwie połączone.