Pomieszczenia mieszkalne wykorzystujemy w różny sposób, również dostosowujemy panujące w nich warunki do życia roślin. Wpływa na to z jednej strony urządzanie danego pomieszczenia, z drugiej zaś odpowiednie warunki świetlne i klimatyczne. Sprawdź, jakie warunki uprawne mają rośliny domowe.

Z całą pewnością nie możemy mówić o typowym pokoju mieszkalnym, ani o typowej kuchni. Oprócz różnych kształtów pomieszczeń istotną rolę odgrywają także różnice w stylu życia i urządzania mieszkań. O stylu danego mieszkania decyduje rodzaj ustawionych  mebli i  wielkość wolnych przestrzeni. W pomieszczeniach, w których najczęściej przebywamy, duże znaczenie odgrywają rośliny. Jest tam zazwyczaj ciepło i jednocześnie sucho, tak że rośliny muszą sobie radzić z całkowicie innymi warunkami niż na przykład w chłodnym holu.

Rośliny domowe i ich wymagania

Warunki świetlne i temperatura – szczególnie zimą – i wilgotność powietrza są ważnymi kryteriami, które decydują o tym, jakie rośliny będą dobrze rosły w pokoju. Spośród wszystkich czynników decydujących o umieszczeniu rośliny w danym wnętrzu  najważniejsze są panujące w nim warunki. Jedne miejsca w pokoju są jasne, inne ciemne. Podłoga bywa ciepła albo zimna. Nad kaloryferem powietrze jest za zwyczaj ciepłe i suche, w pobliżu okna zaś chłodniejsze, często nawet panują tam przeciągi.

Sposób wykorzystania pomieszczenia zależy nie tylko od warunków, jakie w nim panują, należy brać pod uwagę jeszcze jeden czynnik; w miejscach, w których rzadko przebywają ludzie np. w pokoju gościnnym, na schodach bądź przy wejściu do spiżarni możemy w zamieszaniu zapomnieć o roślinach.

Gatunki nieodporne na przesuszenie i pozbawione innych zabiegów pielęgnacyjnych z trudem rosną w takich warunkach. Inny również ważny czynnik to wielkość pomieszczenia i panujący w nim ruch. Okazałe, wysokie rośliny wyglądają w małych pokojach nieproporcjonalnie, a także często przeszkadzają. W kuchni albo ciasnym korytarzu jest to szczególnie dokuczliwe. Uwaga ta dotyczy również małych roślin, które są zgrupowane na zbyt ciasnej przestrzeni.

Nawet w doskonałych warunkach często okazuje się, że wiele atrakcyjnych roślin i rzucających się w oczy akcesoriów zebranych w jednym miejscu przytłacza i sprawia chaotyczne wrażenie. Piękno poszczególnych gatunków roślin przestaje być zauważalne. Przejrzysta aranżacja albo pojedyncza roślina natomiast daje znacznie lepsze efekty.