Materiał Partnera

Nowe drzwi bez wymiany ościeżnic. Czy to możliwe?

Nowe drzwi bez wymiany ościeżnic. Czy to możliwe?
Zarówno w domach, jak i mieszkaniach co jakiś czas przeprowadzane są remonty. Zwykle dotyczą one zmiany koloru ścian czy wymiany mebli. Coraz częściej jednak wymieniane są również drzwi – zwłaszcza po kilkunastu latach użytkowania. Czy w przypadku takiego zabiegu konieczny jest także montaż nowej ościeżnicy? Okazuje się, że nie jest to czynność, którą należy wykonywać zawsze.  

Ościeżnica drzwiowa – czy jest ważna? 

Ościeżnica drzwiowa to jeden z podstawowych elementów wpływających na poprawne działanie drzwi. To do niej przymocowane jest skrzydło. Na rynku dostępne są zarówno osobne elementy – drzwi i ościeżnice – jak i komplety. W niektórych przypadkach nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopasować do siebie elementy różnych producentów. Kiedy będzie to możliwe i na co zwrócić uwagę?

Rodzaj drzwi – przylgowe czy bezprzylgowe? 

Jak podkreśla specjalista z firmy Pendragon:
To, czy ościeżnica będzie pasowała do nowych drzwi, zależy przede wszystkim od ich modelu. Na rynku dostępne są zarówno drzwi przylgowe, jak i bezprzylgowe. W tym drugim przypadku połączenie skrzydła i ościeżnicy jest sprytnie ukryte, co wpływa na walory estetyczne. Jednak nie zawsze będzie możliwe dopasowanie każdej ościeżnicy do każdego rodzaju drzwi. Właśnie dlatego warto sprawdzać model skrzydła przed jego zakupem – dodaje.

Ościeżnica stała czy regulowana?

Na rynku dostępne są także różne rodzaje ościeżnic. Osoby remontujące czy wykańczające swoje domy lub mieszkania mogą zdecydować się na:
  • ościeżnicę stałą – wykorzystywaną dla standardowego budownictwa,
  • ościeżnicę regulowaną – idealną np. w przypadku nietypowych grubości murów.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie ościeżnica regulowana, do której w przyszłości można w prosty sposób dopasować skrzydło drzwi. Model ten jest tylko nieznacznie droższy od ościeżnicy stałej, natomiast daje zupełnie nowe możliwości, co może przekładać się na oszczędności w przyszłości podczas kolejnej wymiany stolarki.

Jedna ościeżnica – wiele możliwości

Obecnie producenci oferują klientom bardzo uniwersalne rozwiązania. Większość standardowych skrzydeł drzwiowych można dopasować do standardowych ościeżnic. Same skrzydła nie są zazwyczaj dużym wydatkiem, dzięki czemu można co kilka lat zdecydować się na całkowitą zmianę wystroju domowego wnętrza. Ponadto na rynku dostępne są również takie drzwi, które można modyfikować i dopasować idealnie do ościeżnicy. Tego typu rozwiązania są coraz popularniejsze. Wielu klientów nieświadomie decyduje się na zakup całego kompletu: ościeżnica plus skrzydło drzwi. Tymczasem w większości przypadków jest to zupełnie niepotrzebne. Dzięki zakupowi samych skrzydeł można oszczędzić i fundusze przeznaczyć na lepszej jakości elementy wyposażenia domu. Oczywiście zmiana ościeżnicy może być wskazana w sytuacji, kiedy elementy konstrukcyjne drzwi nie pasują do siebie pod względem estetycznym – jest to jednak indywidualna decyzja osób remontujących czy wykańczających mieszkanie.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy