Artykuł sponsorowany

Co nadaje się do okrycia roślin na zimę?

Co nadaje się do okrycia roślin na zimę?

Wrażliwe na zimowe warunki rośliny ogrodowe muszą zostać osłonięte przed mrozem i wiatrem. Szczególnie jest to istotne, gdy zima jest bezśnieżna i bardzo zimna. Co najlepiej sprawdzi się na okrycie roślin, podpowiemy poniżej.

Okrycie roślin: nie dla folii

Popularna i dość powszechnie stosowana folia nie jest wbrew pozorom dobrym materiałem na okrycie roślinności przed chłodem. Rośliny ogrodowe mogą pod nią gnić podczas odwilży i zaparzać się w czasie mrozów. Dlaczego? Z prostej przyczyny – folia uniemożliwia przenikanie powietrza do chronionej przez nią roślinności, wytwarzając pod sobą duszny, parny i niesprzyjający przetrwaniu mikroklimat.

Agrowłóknina

Włóknina ogrodnicza zwana agrowłókniną jest świetnym sposobem, aby ochronić rośliny ogrodowe przed zimowym mrozem. Wystarczy tylko użyć podwójnej jej warstwy, a zyskamy pewność, że nic, co znajduje się pod nią, nie zmarznie. Dodatkowo agrowłóknina to skuteczna osłona roślinności ogrodowej przed słońcem oraz przed wysuszającym, mroźnym wiatrem.

Papierowa ochrona

Czy papier może posłużyć do osłony ogrodowych roślin? Wbrew pozorom, tak! Możemy nim zabezpieczyć przed chłodem pnie drzewek, a także... rabaty, na których rosną byliny. Jednakże materiał ten ma pewne wady – jest mało wytrzymały, szybko nasiąka wodą i brak mu elastyczności. Nie traktujmy zatem papieru jako najlepszego z okryć i lepiej sięgnijmy po inne, bardziej praktyczne rozwiązania.

Stroisz

Stroiszem nazywamy gałązki drzew iglastych, którymi mogą zostać okryte każdego rodzaju rośliny ogrodowe. Dlaczego? Bowiem stroisz z łatwością przepuszcza powietrze. Inną jego zaletą jest to, że nie lubią pod nim gnieździć się gryzonie – ani myszy czy karczowniki.

Liściasty schron

Liście nie są najlepszym materiałem do okrywania nimi roślin. Mogą być źródłem chorób, a dodatkowo pod ich przykryciem często zagnieżdżają się gryzonie. Niemniej stosuje się je do przykrywania bylin cebulowych i roślin, które zimują bez części nadziemnych. Nie nadają się jednak do tego, aby okrywać nimi zimozielone rośliny ogrodowe, które często pod ich zabezpieczeniem gniją z powodu braku powietrza.

Słoma na ratunek

Znacznie lepiej niż liście w roli okrycia sprawdza się słoma. Ona, w odróżnieniu od nich, pozwala na przenikanie powietrza do przykrytej nią roślinności. Utworzone z niej chochoły i słomiane maty są świetną ochroną, zabezpieczającą rośliny ogrodowe przed ostrym mrozem. Niestety, pod słomianą pokrywą zagnieżdżają się często gryzonie.

Kora, torf, trociny

Korę, torf albo trociny wykorzystuje się jako materiały do przykrycia rabat bylinowych. Świetnie sprawdzają się także do budowy kopców chroniących przed mrozem korzenie drzew i krzewów.

Pamiętajmy, bez względu na to, na który materiał osłonowy zdecydujemy się, rośliny ogrodowe możemy nim okryć dopiero wówczas, gdy nastaną pierwsze mrozy, które zamrożą wierzchnią warstwę gruntu. Za wcześnie przykryte rośliny ogrodowe, mogą zgnić, gdyż będzie im za gorąco. Pamiętajmy zatem, że optymalna temperatura do osłaniania roślinności wynosi bowiem –5°C. Dodatkowo, długo stojący chochoł czy stroisz przyciągnie gryzonie, zaś te mogą zniszczyć osłonięte nimi rośliny ogrodowe.

Autor: Anna Jaroszewicz

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy