Po rozważeniu za i przeciw, przekalkulowaniu zysków i strat oraz podliczeniu budżetu zapada decyzja o zakupie pierwszego mieszkania na wynajem. Przed nami emocjonujący czas poszukiwań, ubiegania się o kredyt, podpisywania umów, aż w końcu szukania najemców i czerpania zysków z najmu. Od czego zacząć inwestycję w mieszkanie na wynajem?

Dobre rokowania branży nieruchomości sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na ulokowanie kapitału w mieszkaniu na wynajem. Szczególnie, że w przypadku kryzysu można zamieszkać tam samodzielnie, sprzedać je lub zostawić dzieciom. Zanim jednak zostaniemy właścicielem pierwszego M, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Analiza finansowa

Jak wszystkie inwestycje, także zakup mieszkania należy rozpocząć od analizy finansowej. Musimy wziąć pod uwagę to, czy dysponujemy gotówką na wkład własny lub zakup całej nieruchomości. Może najlepszym rozwiązaniem będzie wzięcie kredytu. Wtedy konieczne będzie sprawdzenie zdolności kredytowej oraz możliwości, jakie mamy. Zanim weźmiemy kredyt, warto dokładnie przekalkulować opłacalność przedsięwzięcia.

Lokalizacja mieszkania

Często skupiamy się na kwestiach formalnych i finansach, a zapominamy o samym mieszkaniu. Jednym z najważniejszych kryteriów zakupu danego lokalu, szczególnie jeśli jest to nasza pierwsza inwestycja w mieszkanie na wynajem, powinna być lokalizacja. Gotowe mieszkania w Rymanowie zlokalizowane są nieopodal centrum miasta, w pobliżu najważniejszych punktów handlowo-usługowych, placówek edukacyjnych i zdrowotnych. Miejsce nieruchomości pociąga za sobą dodatkowe pytania: do kogo skierowana będzie oferta? Do studentów, rodzin czy pracowników? Na tej podstawie łatwiej będzie nam prognozować, co dana grupa docelowa ceni i jakie zalety mieszkania przyciągną ją do wynajmu.

Metraż nieruchomości

Przyglądając się samemu lokalowi warto ocenić nie sam standard, ale i jego metraż. Wielkość mieszkania ma odzwierciedlenie w cenie, a jednocześnie zwykle mniejsze nieruchomości, takie jak kawalerki dają wyższą stopę zysku niż większe lokale. Wpływ ma na to korzystniejszy stosunek pomiędzy stawką czynszu za 1 mkw. i kosztem zakupu 1 mkw. mieszkania. Tutaj jednak warto wrócić do kwestii grupy docelowej, bo w przypadku rodzin czy studentów, lepszym rozwiązaniem będzie mieszkanie większe, które możemy podzielić na osobne pokoje. Natomiast w sąsiedztwie biurowców lepiej inwestować w kawalerki, które wynajmują pracownicy lub single. Inwestując w pierwsze mieszkanie unikajmy lokali większych niż 60 mkw., ponieważ z reguły cieszą się one najmniejszym zainteresowaniem w przypadku najmu, co wiąże się z ryzykiem braku najemców.

Od jakiej nieruchomości zacząć inwestycję w mieszkania na wynajem?

Osoba, która zaczyna swoją przygodę z inwestowaniem powinna zacząć o niewielkiej kawalerki, najlepiej do remontu. Lokal będzie stosunkowo tani, więc łatwiej będzie otrzymać kredyt. W mniejszych miastach kawalerkę można kupić już za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Następnie wystarczy ją wyremontować i wynająć studentom lub parze. Na początek będzie to dobry sposób na sprawdzenie całego procesu i naukę poszczególnych etapów zakupu, a następnie zarządzania nieruchomością.

Materiał przygotowany przez RynekPierwotny.pl

Rate this post