Zakup mieszkania jest wydarzeniem szczególnie wyczekiwanym przez wiele rodzin. Aby jednak radość nie zamieniła się w rozczarowanie, dokładnie sprawdź treść umowy rezerwacyjnej. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.

Sprawdzenie umowy rezerwacyjnej nie polega wyłącznie na zapoznaniu się z jej treścią. Powinieneś jeszcze upewnić się, czy nie zawiera ona postanowień dla Ciebie niekorzystnych. Niestety, zdarza się, że deweloperzy dążą do tego, aby taka umowa wiązała tylko jedną ze stron – nabywcę. Tymczasem głównym celem umowy rezerwacyjnej jest wyłączenie z obrotu mieszkania, którego zakupem jesteś zainteresowany.

Podpisanie umowy rezerwacyjnej nie jest koniecznością – lokal możesz kupić bez niej. Jeżeli jednak nieruchomość położona jest w atrakcyjnej okolicy, to zainteresowanie nią może być duże. Wówczas pozostaje podpisać umowę rezerwacyjną i dokładnie zweryfikować znajdujące się w niej zapisy.

Czy opłata rezerwacyjna może przepaść?

W umowach rezerwacyjnych standardem jest umieszczanie zapisów, zgodnie z którymi potencjalny nabywca nieruchomości jest zobowiązany wnieść opłatę rezerwacyjną. Taka opłata może opiewać na dziesiątki tysięcy złotych. Dla dewelopera wpłacenie tej kwoty to sygnał, że jesteś zainteresowany zakupem nieruchomości. Niestety, życie pisze różne scenariusze – możesz choćby otrzymać odmowną decyzję w sprawie kredytu hipotecznego. Co wtedy stanie się z opłatą rezerwacyjną, gdy zrezygnujesz z zakupu lokalu? Może ona przepaść na rzecz dewelopera – właśnie taki zapis często znajduje się w umowie, dlatego powinieneś być czujny.

Jak dokładny jest opis mieszkania w umowie?

W umowie rezerwacyjnej powinien znaleźć się opis mieszkania, które zamierzasz nabyć. Zdarza się jednak, że jest on niedokładny. W rezultacie deweloper może zobowiązać się do wyłączenia ze sprzedaży innego lokalu niż ten, którym jesteś zainteresowany. Jak tego uniknąć? Zapoznaj się dokładnie z opisem znajdującym się w treści umowy. Czy deweloper sprecyzował położenie mieszkania w budynku? Czy w umowie znajduje się informacja np. o miejscu parkingowym, które zakupisz wraz z lokalem? Jeżeli nie, pozostaje Ci negocjować postanowienia dokumentu z przedstawicielem dewelopera.

Umowa rezerwacyjna a umowa deweloperska

Ponieważ umowa rezerwacyjna poprzedza umowę deweloperską, to w jej treści z pewnością znajdziesz zapis o tym, że zobowiązujesz się w przyszłości zakupić mieszkanie. Z reguły termin, w którym powinna zostać podpisana umowa deweloperska, jest dokładnie określony – najczęściej to 30 dni. Bywa, że to zbyt krótki czas, aby np. uruchomić kredyt hipoteczny. Jeżeli więc nie jesteś pewien, czy zdążysz z formalnościami i będziesz mógł zakupić mieszkanie w terminie wskazanym w umowie rezerwacyjnej, negocjuj. W przeciwnym razie możesz narazić siebie i swoją rodzinę na zbędny stres i wydatki.

Rate this post