Zakup mieszkania na rynku pierwotnym to często najlepsza z możliwych opcji. Decydując się na ten rodzaj inwestycji, można wiele zyskać. Z reguły mieszkania z rynku wtórnego są atrakcyjniejsze cenowo, jednak często wymagają dodatkowego wkładu na remont generalny. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dokładnie sprawdzić daną inwestycję, jak również samego dewelopera. Sprawdź, na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając mieszkanie.

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego – od czego zacząć?

Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze mieszkania z rynku pierwotnego jest zdecydowanie się na odpowiedniego dewelopera. Dlaczego jest to tak istotne? Przede wszystkim liczy się doświadczenie danej firmy oraz jakość obiektów, jakie ta proponuje. Znani i cenieni deweloperzy budują mieszkania, uwzględniając najwyższe standardy. W ich przypadku często liczy każdy detal. Wybierając początkujące firmy, nie zawsze można liczyć na wysoki profesjonalizm czy wiedzę w zakresie budownictwa przekładającą się na atrakcyjność nieruchomości.

Podczas wyboru dewelopera zawsze warto odwiedzić biuro, aby uzyskać informacje dotyczące konkretnej nieruchomości. Jest to pomocne w weryfikacji. Kupujący może zawsze poprosić o przedstawienie pozwolenia na budowę oraz otrzymanego prawa do zarządzania gruntem, na którym powstaje inwestycja. Niezależnie od tego, czy jest to osoba zdecydowana na zakup, czy dopiero zastanawia się nad nabyciem mieszkania, ma możliwość wglądu do tego typu dokumentacji – tłumaczy specjalista z firmy Graz Deweloper.

Na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepsze mieszkanie?

Decydując się na zakup mieszkania od dewelopera, bardzo często zyskuje się możliwość wyboru jednego z wielu dostępnych mieszkań, szczególnie na samym początku, kiedy dopiero powstają plany inwestycji. W miarę posuwania się prac naprzód liczba lokali znacznie maleje, a co za tym idzie – możliwość wyboru własnego lokum jest mniejsza, a ceny często wyższe.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze i zakupie mieszkania od dewelopera? Istotne będzie samo usytuowanie inwestycji. Warto więc sprawdzić podstawowe informacje, jak:

  • detale dotyczące dzielnicy, w jakiej powstaje nieruchomość,
  • bliskość terenów zielonych,
  • odległość od sklepów spożywczych, linii tramwajowych lub autobusowych,
  • bliskość szkoły oraz miejsca pracy.

Bardzo często kupujący zwracają uwagę również na zabudowę w okolicy oraz ewentualne plany zagospodarowania pobliskich terenów. Zdecydowanie mniejszą popularnością cieszą się duże skupiska bloków. Coraz częstszym wyborem są natomiast spokojne okolice z dużą ilością terenów zielonych pozwalających na komfortowy wypoczynek – nawet w mieście.

Dodatkowo warto sprawdzić, jaką formę wykończenia dany deweloper oferuje. Należy zaznaczyć, że kwestia ta nie jest uregulowana prawnie, dlatego każdy z nich odmiennie interpretuje pojęcie stanu deweloperskiego. Zależnie od firmy można spodziewać się różnego etapu wykończeniowego. Dobrze więc sprawdzić, czy w danej inwestycji jest możliwość wykupienia dodatkowego, tak zwanego wyższego wykończenia, którym zajmie się deweloper.

Rate this post