Wiele osób decyduje się na zakup mieszkania poprzez pośrednika. Usprawnia i skraca to czas poszukiwania wymarzonego „M”, a także znacząco rozszerza wachlarz możliwości. Profesjonalni pośrednicy, za ustaloną prowizję, podejmują działania w imieniu swoich klientów i są w stanie wyszukać najlepsze okazje rynkowe, spełniające ich wysokie wymagania. Sprawdź, jak agent nieruchomości może Ci pomóc!

Diagnoza potrzeb klienta

Profesjonalista zajmujący się pośrednictwem na rynku nieruchomości umożliwia swoim klientom zdefiniować ich potrzeby. Rozpoznaje je, podpowiada pewne rozwiązania, wskazuje na najważniejsze kwestie, związane z zakupem mieszkania. Doświadczony pośrednik potrafi zidentyfikować te oczekiwania, jeszcze przed ich wyartykułowaniem. Prowadzone rozmowy są w stanie zmienić punkt widzenia nabywcy, często bowiem uświadamia mu występowanie problemów lub korzyści, o których klient nie miał pojęcia. Następuje tu podpisanie umowy z agentem, która skutkuje koniecznością wypłacenia ustalonej wcześniej prowizji.

Na tym etapie możliwa jest zmiana preferencji w zakresie np. wielkości mieszkania, jego lokalizacji itp., które wcześniej nie uwzględniały wszystkich możliwości. Pośrednik nieruchomości ma świadomość błędów, jakie popełniają kupujący i wie, jak im zapobiegać.

Prezentacja oferty

Prezentowanie wybranych nieruchomości to pokazanie jej największych zalet i sprawienie, by klient zapragnął ją mieć. Agent buduje relację z nabywcą, spotyka się z nim w mieszkaniu lub oferuje tzw. wirtualny spacer po lokalu. Obie te formy mają zachęcić do zakupu lokalu. Jego profesjonalne podejście i wiedza o tym, jak oglądać mieszkania sprawiają, że klient ma lepsze podstawy do podjęcia właściwej decyzji.

Pośrednik nieruchomości powinien podkreślić walory i wady lokalu, by nabywca miał pełny obraz jego bieżącego stanu.

Zakończenie rozmowy – finalizacja transakcji

Jak wskazują specjaliści firmy Jagła Nieruchomości, profesjonalista uczestniczy w rozmowach nabywcy ze sprzedawcą lub prowadzi je w imieniu swojego klienta. Jest mediatorem, negocjuje ceny, zapewnia pomoc techniczno-budowlaną oraz prawną. Dzięki niemu kupujący nie musi sam zajmować się skomplikowanymi formalnościami, ma pewność co do stanu prawnego danej nieruchomości.

W wielu przypadkach agent organizuje spotkanie, które umożliwia sporządzeniu aktu notarialnego, czasem udziela wsparcia w uzyskaniu kredytu niezbędnego do sfinansowania zakupu.

Na każdym etapie powinien dbać o dobro swojego klienta i zabezpieczenie jego interesów.