Każdy, kto staje przed koniecznością podjęcia decyzji o zakupie wymarzonej nieruchomości, chciałby trafić wyjątkową okazję. Tylko pojawia się pytanie – gdzie szukać takich okazji? Ogłoszenia w gazetach, portale internetowe, portale aukcyjne, a nawet licytacje komornicze – wszystko to są miejsca, na których warto szukać szansy do zakupienia mieszkania w okazyjnej cenie. W niniejszym artykule opisujemy gdzie najlepiej szukać mieszkania do kupienia?

Co decyduje o atrakcyjności mieszkania?

Pierwsze co przychodzi do głowy osobom, które zamierzają kupić mieszkanie i zmagają się z tym pytaniem, jest oczywiście cena. Nic dziwnego – wiele mieszkań w Polsce kupowanych jest na kredyt i im niższy koszt mieszkania, tym niższa kwota, jaką trzeba pożyczyć od banku. Zapytaliśmy specjalistkę z bydgoskiego biura nieruchomości o to, czy jest to jedyny aspekt decydujący o atrakcyjności danego lokalu? Okazało się, że nie jest to jedyny wyznacznik, gdyż nasi klienci przyjmują inną perspektywę – chcą, aby ich wymarzone mieszkanie było atrakcyjne pod względem lokalizacji, okolicy oraz oferowanych warunków mieszkalnych. Przykładowo mieszkania w nowopowstałych blokach oferują bardzo wysoki standard, jednak ich lokalizacja może nie być do końca atrakcyjna. Tam, gdzie od dawna istnieją budynki wielorodzinne, tam istnieje również rozwinięta infrastruktura w postaci sklepów, komunikacji miejskiej, budynków użyteczności publicznej, placówek oświatowych i wiele innych miejsc. Dlatego na zakup mieszkania nie należy patrzeć wyłącznie z perspektywy ceny.

Gdzie pojawiają się ogłoszenia sprzedażowe mieszkań?

Najbardziej klasycznym miejscem do umieszczania ogłoszeń o sprzedaży mieszkania są lokalne gazety. Prasa nadal jest bardzo popularna, szczególnie wśród starszych osób, dlatego w sekcji z ogłoszeniami można znaleźć wiele ciekawych propozycji. Nowszym medium, które wiedzie prym w ilości oferowanych mieszkań, są z pewnością portale aukcyjne. Wiele z nich daje możliwość darmowej publikacji ogłoszenia, dodania zdjęć lokalu i pozwala na zarządzanie informacjami o ofercie z dowolnego miejsca na Ziemi, gdzie jest dostęp od Internetu.

Coraz więcej umieszcza również informacje o sprzedawanych mieszkaniach na mediach społecznościowych. Wiele platform stworzyło możliwość wystawiania ogłoszeń, a duża ilość użytkowników sprawia, że kupujący mają szansę dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Jednak najlepsze ogłoszenia i okazje zakupowe można znaleźć na stronach z licytacjami komorniczymi. W myśl przepisów polskiego prawa komornik ma obowiązek wystawić mieszkanie na stosownym portalu, a cena wywoławcza wynosi 75% wartości rynkowej. Dla osób, które dysponują wolnymi środkami (gotówką) zakup mieszkania na takiej aukcji, jest ofertą nie do odrzucenia. Dobrym pomysłem będzie również pozyskanie kontaktów do podmiotów takich jak syndyk, PKP, Urzędy Skarbowe, Spółdzielnie Mieszkaniowe oraz inne podmioty gospodarujące majątkiem w formie nieruchomości. 

Rate this post