Planując zakup własnego lokalu staniesz przed wyborem pomiędzy mieszkaniami dostępnymi na rynku wtórnym a mieszkaniami z rynku pierwotnego. Choć każda z tych możliwości ma zarówno wady i zalety, to niezaprzeczalnie coraz większym powodzeniem cieszą się mieszkania nowe. Zobacz dlaczego warto zdecydować się na zakup nieruchomości bezpośrednio od dewelopera.

Mieszkania dopasowane do potrzeb

Podstawową zaletą nowego mieszkania od dewelopera jest fakt, że może ono zostać dopasowane do potrzeb inwestora w znacznie większym stopniu niż w przypadku mieszkania z rynku wtórnego. Nie chodzi tu tylko o wykończenie, ale także o sposobność wprowadzania zmian w układzie pomieszczeń. Deweloperzy na etapie realizacji inwestycji oferują możliwość przesunięcia ścian działowych wedle życzenia klienta. Pozwala to między innymi na wydzielenie odrębnej przestrzeni na garderobę lub spiżarnię czy też na połączenie przestrzeni pierwotnie stanowiących osobne pomieszczenia, jak często zdarza się w przypadku kuchni i salonu. 

W przypadku nowego mieszkania inwestor ma wpływ na rodzaj użytych materiałów i finalną aranżację wnętrza. Warto wspomnieć, że deweloperzy zazwyczaj mają w swojej ofercie również opcję wykończenia mieszkania „pod klucz”, co często okazuje się tańszym i mniej czasochłonnym rozwiązaniem niż przeprowadzenie prac wykończeniowych na własną rękę. 

Nowe osiedla – nowoczesne i dobrze wyposażone

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego ma jeszcze jedną, bardzo istotną zaletę. Lokale te powstają w ramach projektów deweloperskich, podczas których budowane są nowe osiedla. A te z kolei charakteryzują się znacznie bardziej estetycznym wyglądem i lepszym wyposażeniem niż blokowiska powstałe kilkadziesiąt lat temu. Nowe osiedla bardzo często otoczone są zadbaną zielenią. Posiadają ścieżki spacerowe oraz place zabaw. Deweloperzy dbają o wyposażenie inwestycji w odpowiednią ilość miejsc parkingowych, nie tylko przed budynkiem, ale także w garażu podziemnym.  

Lokalizacja – plus czy minus nowych osiedli?

Nowe inwestycje deweloperskie powstają zazwyczaj w bardziej peryferyjnych dzielnicach miasta lub wręcz na jego obrzeżach. Przyczyna jest prosta – centralne części miast są już gęsto zabudowane i brak w nich przestrzeni na stworzenie kolejnych obiektów mieszkalnych. Biorąc jednak pod uwagę rozwijającą się infrastrukturę drogową i coraz dalej sięgającą komunikację miejską, takie peryferyjne położenie uznać można za zaletę.

Mieszkanie pod miastem gwarantuje łatwiejszy dostęp do terenów rekreacyjnych. Umożliwia spędzanie czasu bliżej natury nie tylko w weekendy, ale również na co dzień. Osiedla położone na obrzeżach miast są także znacznie cichsze ze względu na spokojniejszy ruch uliczny. Wraz z nimi powstają w okolicy także nowe sklepy, punkty usługowe, a nawet placówki medyczne i edukacyjne. Tym samym stają się one z czasem w dużej mierze samowystarczalne. 

Czy mieszkania na rynku pierwotnym są tańsze?

Ważnym pytaniem, na które odpowiada specjalista z firmy zajmującej się sprzedażą nowych mieszkań pod Szczecinem Gryf Development, jest to, czy lokale z rynku pierwotnego są konkurencyjne cenowo? Jak wyjaśnia, w przypadku zakupu mieszkania od dewelopera możemy liczyć na niższe koszty transakcji. Nie płacimy bowiem podatku od czynności cywilno-prawnych. Nie ponosimy wydatków związanych z pośrednictwem. Koszta ograniczają się wyłącznie do opłat bankowych i taksy notarialnej. 

Tańsze mogą okazać się również koszty eksploatacyjne, ponieważ w nowym budynku przez długi czas nie należy spodziewać się większych remontów. Mieszkanie deweloperskie to także mniejsze ryzyko wad ukrytych. Odbiór techniczny lokalu przeprowadzony przez fachowca potwierdza przeprowadzenie prac budowlanych i wykończeniowych zgodnie z zasadami sztuki, a drobne usterki naprawiane są przez pierwszy rok na podstawie gwarancji, a następnie na podstawie kilkuletniej rękojmi. 

Zakup nowego mieszkania na rynku pierwotnym to dobra inwestycja kapitału. Decydując się na kupno lokalu od dewelopera, zwłaszcza na początkowym etapie realizacji inwestycji, zyskujemy możliwość wprowadzania indywidualnych zmian w projekcie. Warto podkreślić także, że powstające obecnie osiedla charakteryzują się estetycznym wyglądem, nowoczesnymi rozwiązaniami i wszechstronnym wyposażeniem. Zaletą może być również ich lokalizacja – w bardziej zielonych, spokojniejszych dzielnicach. Wszystkie te aspekty sprawiają, że mieszkanie z rynku pierwotnego stanowi interesującą i wartą rozważenia możliwość.