Żyrandol to lampa wisząca, która stanowi element wieńczący aranżację oświetleniową pomieszczenia. Jako tzw. wisienka na torcie musi nie tylko współgrać z pozostałymi elementami oświetleniowymi, ale również powinien być funkcjonalny. Jakie żyrandole są obecnie trendy? Jak dobrać lampy wiszące do wnętrza tak, by były idealnym dopełnieniem całości aranżacji?

Wybór żyrandola – na co zwrócić uwagę?

Żyrandol to najczęściej ozdobna lampa wisząca, dlatego też jej wybór musi być przemyślany. Na początku warto określić rozmiar tego typu lampy. Aby osiągnąć wymarzony efekt, żyrandol musi być idealnie dopasowany – w praktyce oznacza to, że duży żyrandol będzie źle wyglądał w małym pokoju i odwrotnie. Rozmiar tego typu lampy ma duże znaczenie, dlatego przed zakupem warto obejrzeć lampę na żywo bądź przejrzeć zdjęcia eksponujące ją w pomieszczeniu. Ponadto, żyrandol to lampa przykuwająca uwagę, dlatego podczas wyboru warto pamiętać, by w niewielkim wnętrzu nie była wyposażona w zbyt ozdobne dodatki. W takim przypadku lampa może okazać się kiczowata. Warto również podkreślić, że tego ten typ oświetlenia nie jest wskazany w pomieszczeniach niskich – wtedy lepiej zdecydować się na innym tym lampy sufitowej.

Inną kwestią jest również moc żarówek oraz kolor światła. I tak np. żyrandol do gabinetu powinien dawać mocne, jasne światło, a do sypialni przygaszone. Warto pamiętać, że tego typu lampy wiszące pełnią rolę głównego oświetlenia, dlatego należy również wybrać dopełniające go oświetlenie punktowe. 

Lampy wiszące – najnowsze trendy oświetleniowe

Wśród najnowszych trendów bardzo często żyrandol nie jest centrum wnętrza. Częściej mocuje się go np. nad stołem lub łóżkiem, które nie zawsze stoją na środku pomieszczenia. Ponadto, nowoczesne żyrandole umożliwiają dowolną konfigurację klosza, co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, gdyż zależnie od potrzeby umożliwia oświetlenie całego pomieszczenia bądź tylko jego konkretnej części. Wśród panujących trendów istotne jest również dopasowanie kształtu lampy – i tak np. do owalnego stołu będzie pasował kulisty klosz, z kolei do stołu długiego lampa z kilkoma kloszami.

Wśród najnowszych trendów popularne są żyrandole kryształowe, które są eleganckie, podkreślają luksusowy charakter wnętrza, a także poprzez odbijanie promieni świetlnych dodają mu przestronności. Wśród lamp wiszących sprawdzają się także te wykonane z mosiądzu, szkła, aluminium bądź hartowanej stali – mówi specjalista ze Strefy Światła z Węgrowa.

W nowoczesnej aranżacji wnętrz króluje złoto i srebro oraz klosze wykonane z różnego rodzaju materiałów. Z kolei wśród barw popularne są te monochromatyczne – biel i czerń dają duże możliwości aranżacyjne

[avg] ([per]) [total] vote[s]