Tkaniny są materiałem powszechnie używanym w każdym domu. Oprócz ich praktycznego zastosowania, np. do produkcji pościeli czy ubrań, są wykorzystywane w celach dekoracyjnych. Miękkie tkaniny ocieplają i wypełniają wnętrze, dzięki czemu służą one do ozdabiania pomieszczeń, a także do tworzenia w nich bardziej przytulnego klimatu. Poznaj sposoby na zastosowanie tkanin dekoracyjnych.

Do czego używa się tkanin dekoracyjnych?

Ozdobne materiały mają bardzo wszechstronne zastosowanie. Wykonuje się z nich m.in. pościel, poduszki dekoracyjne, narzuty, obrusy i zasłony. Te ostatnie, oprócz walorów estetycznych, mają również bardziej praktyczne aspekty. Mogą one służyć jako alternatywa dla zewnętrznych rolet, które równie dobrze chronią wnętrze przed nadmierną ilością światła i ciepła. Bardziej doświadczone osoby mogą wykorzystać nieco grubsze tkaniny do własnoręcznego wykonania rolet rzymskich, które łączą w sobie skuteczność plastikowych rolet oraz estetykę materiałowych zasłon.

Tkaniny dekoracyjne mogą też być używane do tworzenia niepowtarzalnych ubrań i dodatków. Uszycie prostej bluzki lub nawet sukienki nie wymaga posiadania wyjątkowych umiejętności, a dodatkowo cały proces ułatwi wybranie miękkiego materiału o niskiej sztywności. W sklepie firmy Kresz, zajmującej się dystrybucją i sprzedażą tkanin, można znaleźć wiele materiałów o różnych właściwościach, dzięki czemu można łatwo znaleźć idealną tkaninę.

Różnorodne wzory materiałów przydadzą się też do tworzenia ozdób i dodatków, np. oryginalnych opasek do włosów, a także apaszek i szalików.

Z tkaniny dekoracyjnej można również wykonać torebki, plecaki i saszetki. Są one świetną alternatywą dla torebek produkowanych masowo i powszechnie dostępnych w sieciówkach. Dzięki wykorzystaniu dowolnego materiału można otrzymać praktyczny dodatek, który będzie  odpowiednio dopasowany do okazji i stylizacji. Dużym plusem tworzenia torebki od podstaw jest możliwość dodania dowolnej ilości wewnętrznych skrytek i zapinanych kieszeni, przez co torebka czy plecak będzie spełniał wszystkie indywidualne potrzeby.

Czy tkaniny dekoracyjne są odpowiednie dla dzieci?

Przy kompletowaniu wyprawki lub szyciu ubrań i ozdób dla dzieci, warto przyjrzeć się elementom kolekcji materiałów, które są przeznaczone specjalnie dla najmłodszych. Tkaniny dekoracyjne zaprojektowane z myślą o dzieciach charakteryzują się ciekawymi wzorami, z których można uszyć  pościele i dekoracje idealnie nadające się do dziecięcych pokoików. Materiały te są wykonane z miększych tkanin, które są przyjazne dla delikatnej skóry, i nie stworzą ryzyka wystąpienia alergii i podrażnień.

Tkaniny dekoracyjne przeznaczone dla dzieci można też wykorzystać jako materiał na ubranka dla lalek. Gotowe ubranka, które można kupić w sklepach często nie spełniają oczekiwań dzieci zarówno w kwestii estetyki, jak i ich trwałości, a dodatkowo ich ceny nierzadko przewyższają koszt zakupienia nowej zabawki. Przy użyciu trwałych i ładnych tkanin można stworzyć całą garderobę dla lalek i misiów, a dodatkowo zachęcić dziecko do rozwijania zdolności manualnych w trakcie projektowania ubranek.

Rate this post