Łatwość obróbki, a także łączenia z innymi materiałami, takimi jak drewno, kamień, stal czy tworzywa sztuczne, sprawia, że szkło jest bardzo chętnie wykorzystywane w aranżacji wnętrz. Coraz częściej spotyka się też nie tylko szklane dodatki, ale wręcz całe elementy architektoniczne wykonane ze szkła. Na szczególną uwagę w tym kontekście zasługuje zaś szkło matowe, któremu poświęcony jest poniższy artykuł.

Szkło matowe odznacza się zasadniczo nieco wyższym niż szkło przezroczyste stopniem elegancji, ale dzięki swej lekkości zarazem nie przytłacza, co często może mieć miejsce w przypadku innych luksusowych materiałów, takich jak ciemne drewno czy skóra. Jest przy tym uniwersalne: doskonale sprawdzi się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych, jak i klasycznych czy nawet stylizowanych na rustykalne.

Od detali po meble

Popularne akcenty wnętrzarskie ze szkła matowego to wszelkiego rodzaju lampy, kinkiety bądź plafony, stoliki i blaty stołów jadalnianych, a także przeszklenia kredensów i witryn. Pójściem o krok dalej jest zdecydowanie się na całe fronty szafek wykonane ze szkła, szklane półki czy nawet regały, jak również ławy i krzesła.

Niezwykle oryginalnym rozwiązaniem jest bar kuchenny zrobiony ze szkła litego lub obecnych na rynku od stosunkowo niedawna szklanych „cegieł”. Szczególnie efektownie będzie się prezentował podświetlony dodatkowo diodami LED. Nieco mniej awangardowe, ale wciąż robiące wrażenie są meble i elementy architektoniczne ze szkła ornamentowego, czyli zdobionego dekoracyjnymi wzorami: trawionymi bądź drukowanymi.

Od paneli naściennych po całe ściany

Tafle z takiego szkła – jak również jednolicie matowego – w formie paneli naściennych z powodzeniem zastępują tradycyjną glazurę w łazience lub kuchni, służą też często do wydzielenia strefy prysznicowej oraz jako parawany.

Ścianki działowe ze szkła matowego to doskonały pomysł, gdy chcemy zachować intymność bez jednoczesnego ograniczania dostępu światła i poczucia przestrzeni – mówi ekspert z produkującej szkło budowlane firmy Glass Market.

Z tego samego powodu stosowane są jako wypełnienie drzwi – zarówno przesuwnych, jak i skrzydłowych – oddzielających na przykład salon od kuchni czy sypialnię od łazienki. Dzięki umiejętnemu zastosowaniu szklanych tafli takie drzwi nie tylko zyskają na lekkości, ale też będą w stanie optycznie powiększyć lub rozjaśnić dane pomieszczenie.

Wraz z postępem technologicznym pojawiają się również rozwiązania, o jakich jeszcze do niedawna nawet nie śniło się architektom czy projektantom wnętrz. Szklane schody samonośne, które wyglądają tak, jak gdyby unosiły się w powietrzu, szklane sufity i parapety, które można podświetlić, czyniąc z nich dodatkowe źródło światła – to tylko niektóre z szerokiego wachlarza dostępnych obecnie możliwości. Z pewnością liczyć możemy na pojawienie się wkrótce kolejnych niezwykłych pomysłów w tej dziedzinie.

[avg] ([per]) [total] vote[s]