Meble jeszcze jakiś czas temu kojarzyły nam się z przede wszystkim z litym drewnem, dziś bardziej kojarzą nam się z materiałami drewnopodobnymi. Bardziej kojarzymy je ze skatalogowanymi produktami, które można kupić w sieciowych sklepach niż z rzemieślniczymi wyrobami. Wcale nie oznacza to jednak, że rzemieślnicze meble – i to nie tylko z litego drewna – odeszły całkowicie w niepamięć. Przyjrzyjmy się bliżej zastosowaniu kamienia w produkcji mebli i opowiedzmy o tym nieco więcej.

Jakie meble lub ich elementy powstają z kamienia?

Kamień jako materiał przywodzić może różne skojarzenia, które powiązane są z zastosowaniem. Jako materiał budowlany kamień kojarzony jest jako wytrzymały, twardy, przy tym też ciężki, jako materiał wykorzystywany w sztuce kamień kojarzymy jako materiał ekskluzywny i elegancki, a kamień wykorzystywany do tworzenia biżuterii kojarzymy jako materiał rzadki i drogi. Meble i elementy mebli z kamienia w pewien sposób te wszystkie skojarzenia łączą. Z kamienia najczęściej powstają blaty stołów, stolików, ław i konsoli. Częstym rozwiązaniem jest łączenie mebli drewnianych z kamiennymi blatami, przede wszystkim z granitu i marmuru. Meble z kamienia naturalnego są wyjątkowo trwałe, wytrzymałe, odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne; znacznie trudniej przecież zarysować blat stołu z kamienia niż blat z drewna, trudniej zbić kamienny blat niż blat ze szkła. Jak mówią nam przedstawiciele Showroom’u wnętrzarskiego Stylowy Kwadrat z Katowic, osoby, którym odpowiada estetyka mebli z kamienia, poproszeni o wymienienie ich ewentualnych wad, wskazują zwykle dwie kwestie. To cena i ciężar. Meble z kamienia nie należą do najtańszych i swoje ważą, są mniej mobilne.

Do jakiego wystroju pasują meble z kamienia?

Dostępne na rynku meble z kamienia to nie tylko stoliki kawowe z dawnych lat, za które trzeba zapłacić krocie i które niekoniecznie wpasują się w nowoczesny design. To też meble o prostej formie, w neutralnej kolorystyce, które wkomponować można w minimalistyczne wnętrza, czy wnętrza w industrialnym stylu. Wszystko zależy od naszego poczucia estetyki i tego, jak chcemy zaaranżować naszą przestrzeń. Jeśli z jakichś powodów kamień we wnętrzach wydaje nam się kuszący, ale nie do końca wiemy, co właściwie mielibyśmy kupić, co pasowałoby do naszego domu, mieszkania, biura, czy innego pomieszczenia, warto rozejrzeć się na początku wśród kamiennych akcesoriów dekoracyjnych, drobniejszych elementów, jak chociażby półki, czy donice, akcesoria na biurka, toaletki, do łazienki lub kuchni. Być może wśród nich znajdziemy coś dla siebie, a z czasem pomysł na wplecenie kamienia w innej formie do wnętrz pojawi się w naszej głowie?

Rate this post