Żarówka retro to obecnie bardzo modne oświetlenie. Tego typu rodzaje żarówek świetnie nadają się m.in. do wnętrz minimalistycznych i industrialnych, jednak sprawdzą się także w innych stylach. Duże żarówki retro stanowią świetne oświetlenie do kuchni, salonu czy gabinetu. Dowiedz się, z czym je łączyć, w jakich aranżacjach sprawdzą się najlepiej oraz czy nie lepiej w twoim wnętrzu sprawdzą się inne lampy.

Oświetlenie: Od kiedy i dlaczego żarówki retro są tak popularne?

Warto podkreślić, że lampy w stylu minimalistycznym i industrialnym od kilku lat przodują we wnętrzach. Do tej pory części takie jak żarówka czy przewody ukrywane były pod kloszami, a obecnie są na widoku i co najciekawsze… zachwycają! Dekoracyjność oświetlenia skupiona jest na jej głównym elemencie – żarniku. Żarówki dekoracyjne, do których zalicza się również żarówki retro są cienkie i najczęściej mają przezroczyste szkło, a wszystko po to, by z łatwością można było dostrzec właśnie żarnik. Tego typu rozwiązanie jest nie tylko praktyczne, gdyż daje dużo światła, ale również nietuzinkowe, przez co sprawia, że aranżacja wnętrza jest nieprzeciętna. Żarówki dekoracyjne typu retro kuszą lekkim optycznie kształtem i z pewnością zachęcają, aby zrezygnować z typowej lampy z abażurem. Przyciąga również fakt, że na rynku dostępne są rodzaje żarówek w wielu barwach i różnych kształtach, przez co świetnie wpiszą się w każde, nowoczesne wnętrze.

Żarówki dekoracyjne – lampy idealne! Rodzaje żarówek retro (formy) i trendy aranżacje

Oświetlenie retro to często żarówki led, które mogą mieć bardzo różne formy. Najczęściej w aranżacji wnętrz zastosowanie znajdują te modele, których żarniki są nietypowe. Bardzo często są bardzo skręcone, spiralne bądź tworzą ciekawe wiązki światła. Modne są również duże żarówki, które przyciągają swoim kształtem. Asymetryczna konstrukcja lub kolorowe szkło tworzą ciekawy efekt we wnętrzu, napełniając je wyjątkową grą światła. Należy podkreślić, że właśnie żarówki retro z kolorowego szkła przypominają typowe lampy z abażurem – to dzięki niemu oświetlenie jest nietypowe, a jego światło wzbogaca przestrzeń.

Popularnością cieszą się także tzw. żarówki Edisona. Ich wygląd nawiązuje do oświetlenia właśnie z czasów wynalazcy, przez co świetnie sprawdzają się we wnętrzach industrialnych i vintage – podkreśla specjalista ze sklepu Kolorowe Kable z Gdyni.

Warto również podkreślić, że oprócz tego, że żarówki retro są nowoczesne i modne, to mają też inny walor – świetnie nadają się jako lampy stołowe, ścienne i wiszące. Można umieścić je na podstawie lampy stołowej, w metalowej, wiszącej klatce lub zwyczajnie zawiesić na suficie. Niezależnie od sposobu ich aranżacji, ma się pewność, że tego typu oświetlenie z pewnością będzie zachwycać domowników i gości.