Fototapety znów wracają do łask. Odświeżone, unowocześnione i gotowe do starcia o swoją lepszą przyszłość. A może zawsze marzyliśmy właśnie o fototapecie, jednak nie znaleźliśmy tej odpowiedniej do naszej wizji? Czy skusimy się na którąś z propozycji?

Na ścianie

Dziś fototapety zyskały lepsze parametry za sprawą nowszych technologii. Dzięki temu umieszczane na nich fotografie i zdjęcia mogą cieszyć nasze oko naprawdę długo. Do wykończenia nie tylko ścian, ale sufitów zaczęto bowiem stosować choćby bezspoinowe powłoki o grubości 0,45 mm. Składają się one z włókien poliestrowych z warstwą poliuretanową. Dostępne są w różnych kolorach, a można na nich nadrukować z powodzeniem nawet zdjęcie cyfrowe o dużej rozdzielczości i w pełnej gamie kolorów.

Wspomniane powłoki odznaczają się głównie dużą odpornością na ogień, ale również na działanie takich niesprzyjających czynników, jak chlor i wilgoć. Poza tym łatwo się je konserwuje (np. środek antybakteryjny) i są również nie tylko lekkie, ale i ich montaż nie sprawia większych problemów. Dokonuje się go na konstrukcji z przyściennych profili z PCW. Możemy uzyskać na nie już dziesięcioletnią gwarancję. Z dużym sukcesem ozdobimy więc fototapetami zarówno salon, przedpokój, hol czy nawet kuchnię i łazienkę.

Mamy przede wszystkim możliwość wykorzystania różnych technik fotografii cyfrowej, jak choćby zdjęcia w sepii, które nadadzą powłoce stylowego wrażenia starych fotografii. Ale najlepsze jest chyba to, że możemy zaproponować również zdjęcie własnego autorstwa.

W kuchni

Bardzo dobrze można przede wszystkim wykorzystać walory fototapet w kuchni. Żeby się tu sprawdzały, zostały przystosowane do cięższych warunków funkcjonowania, dlatego pokryto je warstwą laminatu. Dzięki temu stały się one wodoodporne oraz z łatwością można je też zmywać. Fototapety nie sprawiają również najmniejszych problemów związanych z ich przymocowaniem, gdyż wystarczy użyć do tego celu kleju do tapet albo skorzystać z ich wersji samoprzylepnej.

Przede wszystkim istnieją miejsca w kuchni, gdzie fototapety nadadzą się idealnie. Mianowicie w przestrzeni ściennej pomiędzy blatem a wiszącymi szafkami, następnie na ściance zewnętrznej barku. Wreszcie bardzo dobrze funkcjonują na ściance działowej łączącej kuchnię z salonem. Z kolei trójwymiarowa fototapeta w wyjątkowo wąskiej kuchni doskonale by ją optycznie powiększyła.

Poza ścianą fototapety mogą być więc efektywnie wykorzystane do udekorowania mebli, które z pewnością zostaną za ich sprawą niesamowicie odmienione. Do wyboru mamy nie tylko ciekawe motywy roślinne i zwierzęce, ale również krajobrazy czy zwykłe scenki rodzajowe z życia, często w niespotykanych ujęciach, nadających im wprost artyzmu.

Autor: A.Ł.