Nowoczesne aranżacje oznaczają różnorodność – wiążą się zarówno z nowymi trendami w architekturze, jak i pozyskiwaniem starych wzorców w oryginalny sposób. W nowoczesnych aranżacjach, w ich pełnym rozumieniu, z powodzeniem wykorzystywana jest cegła. Pokrótce, cegła jest doskonała w stylizacjach starodawnych, jest również idealna do awangardowych wnętrz.

Cegła znajduje zastosowanie w każdym domowym pomieszczeniu. Ponadto, świetnie komponuje się z różnymi stylami wnętrz, co świadczy o jej uniwersalnym przeznaczeniu. Tworzy charakterystyczny klimat, a także podkreśla zaplanowany uprzednio wystrój.

W którym pomieszczeniu?

To, w którym pomieszczeniu umieścimy cegłę zależy jedynie od naszych upodobań. Ten element wykorzystywany jest niemal w każdej kombinacji. Tak więc sami zdecydujmy, czy motyw cegły ozdobi naszą łazienkę, kuchnię, sypialnię, nasz salon czy gabinet. Powinniśmy jednak pamiętać, że cegła wygląda dobrze, jeśli jest jedynie dodatkiem, a nie bazą całego mieszkania. Odradzamy pomysł wykończenia wszystkich wnętrz w ten sposób. Co więcej, małe powierzchnie mieszkalne wykończone surową cegłą będą przytłaczające, wprowadzą chaos, sprawią wrażenie roboczości oraz optycznie pomniejszą wnętrza. Tak więc, mając tę zasadę na uwadze, ustalmy, jaki efekt chcemy osiągnąć, a także wybierzmy odpowiednie do tego pomieszczenie. Następnie skomponujmy cegłę z aranżacją całego pomieszczenia.

W jakiej aranżacji?

Pofabryczny budynek

Motyw cegły idealnie podkreśli charakter industrialny pomieszczenia. Uwypukli surowość wnętrza, dzięki czemu staną się one charakterne. Cegła może wówczas dominować w pomieszczeniu i zajmować całą ścianę. Otwarta przestrzeń, wysokie niezasłonięte okna, wiszące nisko lampy oraz duże stonowane obrazy – te elementy pozwolą osiągnąć zamierzony efekt. W tego typu stylizacji najlepiej sprawdzi się czerwona cegła.

W duchu minimalizmu

Minimalizm w wykończeniu wnętrz oznacza dobór niewielu dodatków. W takim układzie cegła może stanowić tło wnęki w ścianie. Takie wnęki możemy dowolnie zestawiać na ścianie, tworząc małe półki ozdobne. Innym rozwiązaniem jest przeznaczenie jednej ze ścianek bocznych na dużą wnękę, w której cegła będzie pięknie eksponowana i podświetlona halogenami.

Loftowy klimat

Jeśli w tle ściany z cegły umieścimy designerskie dodatki, np. sufitowe oświetlenie sceniczne na szynie, uzyskamy efekt modnego pomieszczenia w stylu loft. Duże lampy sufitowe i okrągłe awangardowe schody podkreślą stylizację.

Styl wielkomiejski

Wystarczy zawiesić na szarej cegle wielki obraz wieżowców w sepii albo czarno-białego miasta z kontrastowym elementem w kolorze, aby pomieszczenie nabrało wielkomiejskiego charakteru.

Styl retro

Biała cegła sprawdzi się w romantycznym albo staromodnym wystroju wnętrz. Świetnie komponuje się ze stylem retro. Pastelowe gadżety skontrastują tło z białej cegły, ożywią pomieszczenie i uczynią je przytulnym.

Wystrój rustykalny

W wystroju rustykalnym biała cegła podkreśli wiejskie otoczenie, w którym znajdą się piec kaflowy, drewniane meble i kraciaste zasłony.

Angielski szyk

Oprócz wiejskich stylizacji biała cegła znakomicie nada się do eleganckiego wykończenia. Gustowne meble, jasne barwy i okazałe żyrandole podkreślą tak stworzony klimat.

Prawdziwą cegłę doskonale zastąpią okładziny klinkierowe oraz fototapeta. Wybierzmy ulubioną metodę i nadajmy wnętrzom charakteru!