Choć światło słoneczne jest niezbędne dla naszego dobrego samopoczucia, to jednak są takie chwile, gdy konieczne jest ograniczenie ilości światła wpadającego do pomieszczeń. Z uroków ciemności korzysta się chociażby w sypialni, gdzie konieczna jest ona do uzyskania komfortowych warunków do spania. Sposobów zaciemnienia wnętrza jest wiele, jednak najczęściej wybór pada na zasłony lub na rolety. Radzimy, które wybrać.

Istota funkcjonalności

Rolety i zasłony to najpopularniejsze osłony okienne. Jedne i drugie można spotkać zarówno w domach, jak i w budynkach użyteczności publicznej. Wybór między nimi w dużej mierze uzależniony jest od charakteru danego wnętrza. Nie bez znaczenia są także czynniki zewnętrzne, takie jak ruch uliczny za oknem. Choć zasłony mają w naszym kraju długą tradycję, to jednak coraz częściej wypierane są przez rolety.

Coraz rzadziej w biurach, szkołach, urzędach i innych miejscach użyteczności publicznej można spotkać zasłony i firanki. Ich miejsce zajęły rolety, które są bardziej praktyczne i łatwiejsze w utrzymaniu, co ma duże znaczenie w tego rodzaju miejscach. Z kolei w domach prywatnych wciąż królują zasłony, które nie tylko osłaniają wnętrza przed słońcem, ale stanowią też istotny element dekoracyjny – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę DesignStyl.

Dopasowanie do stylu pomieszczenia

Przy dokonywaniu wyboru między zasłonami a roletami, konieczne jest wzięcie pod uwagę także stylu wnętrza. Do wnętrz rustykalnych o wiele bardziej pasują fantazyjnie udrapowane zasłony, niż rolety, których minimalistyczny charakter sprawia, że nadają się do pomieszczeń nowoczesnych. Warto pamiętać, że zasłony ocieplają wnętrze i nadają mu przytulności, podczas gdy rolety nadają pomieszczeniom bardziej surowego charakteru (z tego względu idealnie sprawdzają się w budynkach użyteczności publicznej).

Poziom zaciemnienia

Innym kryterium, które trzeba wziąć pod uwagę dokonując wyboru między zasłoną a roletą są także wymagania dotyczące prywatności użytkowników danego wnętrza, bo to od nich zależy w jakim stopniu wymaga ono zaciemnienia i osłonięcia od świata zewnętrznego. Ważne jest tu też położenie pomieszczenia – np. te, które z niższych pięter, zaraz przy chodniku lub ulicy, wymagają osłony, która zapewni ich użytkownikom intymność, a jednocześnie wpuszczać będzie do wnętrza odpowiednią ilość światła dziennego.

W niektórych pokojach, takich jak sypialnia czy salon z telewizorem, konieczna jest natomiast osłona zapewniająca jak największe zaciemnienie. Ciemność pomaga wypoczywać i stanowi jeden z elementów, które potrzebne są do uzyskania dobrej jakości snu. Z kolei podczas oglądania telewizji tworzy odpowiedni klimat. W przypadku tych pomieszczeń o wiele bardziej sprawdzą się zasłony, najlepiej te nieprzepuszczające światła dziennego. Mają one dodatkową funkcję – pomagają w utrzymaniu optymalnej temperatury wnętrza.

Rolety w domach najlepiej sprawdzą się w kuchni, ponieważ pochłaniają zapachy w o wiele mniejszym stopniu, niż zasłony.

Które wybrać?

Wybór między zasłonami i firankami to przede wszystkim kwestia indywidualnych upodobań. Warto jednak wziąć pod uwagę nasze rady i kierując się nimi dokonać właściwego wyboru.