Trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie w mieszkaniu pozbawionym mebli. Meble nie tylko ułatwiają nam życie, ale również nadają najbliższemu nam otoczeniu specyficznego kolorytu – w dużej mierze odpowiadają za to, czy będziemy dobrze się czuć między naszymi czterema ścianami, czy może przebywanie w nich będzie na dłuższą metę męczące. Jaki wpływ meble mają na aranżację wnętrza i o czym warto pamiętać przy ich zakupie?

Meble a aranżacja wnętrza

Nie da się ukryć, że spośród wszystkim elementów wystroju wnętrza, to właśnie meble odgrywają największą rolę w aranżowaniu przestrzeni. To one decydują, czy pokój będzie estetyczny, funkcjonalny i po prostu wygodny w użytkowaniu. To one dyktują rozmieszczenie pozostałych elementów wyposażenia – w końcu nikt nie dopasowuje wielkości i ustawienia mebli do wiszących na ścianach obrazów. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że aranżacja wnętrza to wyłącznie meble, bowiem nawet jeśli w pomieszczeniu znajdą się inne elementy wyposażenia – roślinność, obrazy sprzęty RTV etc. – to trudno w takim pomieszczeniu doszukać się jakiegokolwiek ładu i zamiaru aranżacyjnego, jeśli nie ma w nim mebli.

Trzeba przyznać, że Polacy dopiero od stosunkowo niedawna uczą się, jak dobrze aranżować  swoje domy, mieszkania i biura – mówi przedstawiciel firmy meblarskiej RustikalZostawiliśmy już za sobą epokę meblościanek oraz zapełniania mieszkań po brzegi meblami, jesteśmy coraz bardziej krytyczni wobec mebli pod względem estetycznym i jakościowym, coraz więcej wiemy też na temat dobrego zagospodarowania dostępnej przestrzeni.

Jak zaaranżować mieszkanie?

Każdy, kto kiedykolwiek urządzał mieszkanie od zera z pewnością doskonale wie, że zadanie to nie jest takie łatwe jak się wydaje. Osobom, które mają to zadanie jeszcze przed sobą, przyda się kilka wskazówek.

  • Najpierw meble, potem ściany – wbrew powszechnej praktyce, zanim wybierzemy kolor farb do ścian, powinniśmy zastanowić się nad estetyką mebli, które w danym pomieszczeniu umieścimy. Dlaczego? Ponieważ łatwiej będzie wybrać nam farby pod meble, niż na odwrót
  • Co za dużo to niezdrowo – wiele osób, szczególnie starszych pokoleń ma tendencję do zapełniania mieszkania po brzegi. O tym, jak fatalne ma to skutki przekonać można się wchodząc do takiego mieszkania. Brak dostępu do wielu miejsc, problem z utrzymaniem czystości, ogólny chaos i ciasnota to skutki nadmiaru mebli i bibelotów.
  • Nie kieruj się modą – meble, podobnie jak odzież, wychodzą z mody. Dlatego kierowanie się współczesnymi trendami nie powinno być naszym priorytetem w wyborze mebli. Przede wszystkim stawiajmy na nasze upodobania i potrzeby – te po latach wciąż będą aktualne.
  • Nie stawiaj pod ścianą – o ile to oczywiście możliwe, unikajmy wstawiania mebli pod samą ścianą. Paradoksalnie może to doprowadzić do optycznego pomniejszenia pomieszczenia.
  • Przede wszystkim funkcjonalność – niektóre meble zachwycają swoim pięknem, nie oznacza to jednak, że są przydatne. Piękna kanapa, na której nie da się usiąść lub położyć na dłuższy czas nie będzie dobrym wyborem.
[avg] ([per]) [total] vote[s]