Wielu z nas nie wyobraża sobie ścian w salonie bez półek. Pozwalają one nie tylko uporządkować przestrzeń, ale i podkreślić jej charakter. Do wyboru są półki wiszące i wolnostojące, wykonane z różnych materiałów i w najróżniejszych wersjach kolorystycznych. Czym się charakteryzują te z pozoru niewielkie meble? Podajemy niezbędne informacje!

Półki do salonu — ozdoba ściany, przytulne wnętrze

Salon to najbardziej reprezentatywne pomieszczenie w całym domu, które musi spełniać dwie funkcje jednocześnie. Chodzi o funkcjonalność oraz estetykę. Nie ma tutaj miejsca na przypadkowe i zupełnie niepraktyczne meble czy też brzydkie, niepasujące do reszty. 

Poza kompletem wypoczynkowym ze stolikiem i ścianą, na której zazwyczaj znajduje się telewizor, trzeba pomyśleć o aranżacji ścian. Puste nie prezentują się zbyt zachęcająco. Polecane są między innymi obrazy i grafiki, lustra oraz różnego typu półki do salonu, które jesteśmy w stanie wykorzystać na wiele sposobów, nie tylko do ustawiania bibelotów. 

Wiszące i wolnostojące półki do salonu

Wiszące półki do salonu są bardzo uniwersalne i sprawdzą się właściwie w każdym wnętrzu, bez względu na styl, w jakim jest ono urządzone. Nie przytłoczą, ale istotnie wpłyną na cały klimat. Tutaj do wyboru jest wiele wariantów — zarówno jeśli chodzi o rozmiar, jak i kształt. Dostępne są półki tradycyjne oraz kwadratowe, okrągłe, narożne, a nawet przypominające drzewo, z ukrytymi kołkami lub na dekoracyjnych wspornikach. 

Nowoczesne półki do salonu można też dowolnie ze sobą zestawiać, tworząc ciekawą kompozycję i dekorację ściany. Jak już wspomnieliśmy, wykorzystamy je do ustawiania pamiątek, ale też na przykład jako półki na kwiaty.

W przestronnych salonach sprawdzą się zaś nie tylko wiszące, ale i wolnostojące półki, które są też praktyczne. Bez problemu udźwigną większy ciężar, na przykład książki. Można zatem stworzyć z nich stylową biblioteczkę. Tego typu meble, ale o lżejszej konstrukcji, z przeszkleniami, będą idealne do mniejszych pomieszczeń. Dodatkowo mogą mieć klasyczny kształt witryny lub oryginalny, schodkowy.

półki z książkami

Półki ozdobne do salonu — drewniane, laminowane i metalowe

Dużą rolę odgrywa również materiał, z którego wykonano półki do salonu. Największym uznaniem cieszą się trzy, czyli drewno, laminowana płyta meblowa oraz metal. Niektóre modele są wykonane w całości z jednego, inne zaś z kilku umiejętnie ze sobą połączonych.

Półki drewniane są trwałe i odporne na różne uszkodzenia mechaniczne, jednak wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Można zostawić je w naturalnym odcieniu lub pomalować na dowolny kolor, a w razie potrzeby poddać renowacji.

Duże pole do popisu dają też półki laminowane, czyli pokryte specjalną powłoką, która jest odporna i na promienie słońca, i na ewentualną wilgoć. Występują one w szerokiej gamie wykończeń, wzorów i barw, przy czym mają gładką lub nieco chropowatą strukturę. Bardzo często spotkamy się z klasycznymi białymi półkami — i to nie tylko w salonie, ale też w pokoju dziecka, domowym biurze czy sypialni.

Natomiast jeśli chodzi o metalowe półki do salonu, to zaliczamy je do najprostszych w użytkowaniu — bardzo wytrzymałych, odpornych na wszelkie plamy i uszczerbki. Są one minimalistyczne, ale przez swój czarny kolor i surową formę bardzo efektowne.

Wszystkie przedstawione rodzaje półek ozdobnych na ścianę możemy z powodzeniem wykorzystać w salonach nowoczesnych, skandynawskich, glamour czy industrialnych. Wystarczy po prostu przemyśleć całą aranżację i wybrać idealny model. Udanych zakupów!

Rate this post