Stosowanie kamienia naturalnego to niezawodny sposób na poprawienie wyglądu każdego budynku i jego wnętrza. Odpowiednio dobrane elementy kamienne są w stanie ozdobić dowolną aranżację pomieszczenia, niezależnie od stylu, w jakim będzie ono urządzone. Kamień sprawdzi się też przy dekorowaniu bezpośredniego otoczenia budynku. Wielka różnorodność gatunków i niemal nieskrępowane możliwości obróbki pozwalają na uzyskiwanie bardzo ciekawych rezultatów.

Dlaczego warto stosować kamień naturalny jako element dekoracyjny?

Kamień naturalny jest jednym z najstarszych materiałów budowlanych wykorzystywanych zarówno ze względu na swoje właściwości związane z wytrzymałością, jak i efekty dekoracyjne, jakie można osiągnąć za jego pomocą. Najczęściej wykorzystywane gatunki kamienia wyróżniają się przede wszystkim bardzo dużą trwałością. Warto pamiętać, że niemal wszystkie budowle wznoszone w starożytności, które przetrwały do naszych czasów były wykonywane właśnie z tego materiału. Co więcej, wiele z nich uległo pewnym zniszczeniom nie wskutek procesów naturalnych, a ze względu na działalność człowieka lub czynniki losowe, takie jak trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów czy duże pożary. Kamień był jednak wybierany nie tylko z powodu odporności na obciążenia i warunki atmosferyczne, ale również na walory estetyczne, które mogą być uwidocznione w wyniku odpowiedniej obróbki – zauważa przedstawiciel firmy HB Polska, która specjalizuje się w dostarczaniu kamienia naturalnego.

Urok wielu gatunków kamienia naturalnego może być wydobyty dzięki odpowiednim zabiegom związanym z wygładzaniem jego powierzchni. Będzie tak choćby w przypadku najpopularniejszych rodzajów kamienia – marmuru, trawertynu, granitu, piaskowca czy onyksu. Wprawdzie nawet w postaci bloków kamiennych prezentują się one bardzo ładnie, jednak dopiero odpowiednie cięcie i przygotowanie w postaci szlifowania oraz wybranego wykończenia nadają im pełnię możliwości dekoracyjnych. Warto też zaznaczać, że niektóre kamienie, takie jak choćby łupek prezentują się w wielu przypadkach znacznie ciekawiej w formie wykończonej bardzo oszczędnie, które lepiej eksponuje ich właściwości.

Najpopularniejszym sposobem wykończenia kamienia naturalnego podkreślającym urodę większości jego gatunków jest polerowanie. W jego wyniku można uzyskać niezwykle gładką powierzchnię, która dobrze odbija światło, co wpływa na wydobywanie naturalnej kolorystyki i wszystkich niuansów związanych z różnorodnością barw. Polerowanie znakomicie uwypukla także strukturę kamienia – układ występujących w nim żyłkowań, wzorów i wybarwień związanych z rozkładem poszczególnych minerałów, a w skałach osadowych z osiadaniem kolejnych warstw, które z czasem utworzyły konkretny rodzaj skały.

Część kamieni naturalnych, zwłaszcza te, w których składniki są rozmieszczone w sposób bardziej uporządkowany i regularny, jak np. w niektórych odmianach granitu czy piaskowca, prezentują się znakomicie także wówczas, gdy ich powierzchnia zostanie wykończona innymi metodami. Popularne jest piaskowanie kamienia, co pozwala na uzyskanie nieco chropowatej struktury składającej się z niewielkich wgłębień. Często wybierane jest płomieniowanie, które sprawia, że powierzchnia staje się nieco ciemniejsza, bardziej szorstka i mniej regularna. W wielu przypadkach używa się groszkowania, co powoduje powstanie stosunkowo regularnych wgłębień, które tworzą ciekawą grę świateł na powierzchni materiału. Niekiedy wykorzystuje się metodę łupania, zwłaszcza wówczas, gdy chodzi o wyeksponowanie wyglądu kamienia maksymalnie zbliżonego do tego, jaki widać w stanie naturalnym.

Co sprawia, że kamień naturalny jest tak pożądanym elementem dekoracyjnym?

Efekty dekoracyjne związane ze stosowaniem kamieni naturalnych to przede wszystkim eksponowanie ich złożonej struktury – tworzących go minerałów, ich rozmieszczenia czy to w postaci warstw, żyłkowań czy bardziej lub mniej regularnych wtrąceń. Równie istotna bywa faktura kamienia naturalnego, która ma związek z zastosowaną metodą obróbki, ale również cechami konkretnego kamienia, jak choćby w przypadku charakterystycznych porów występujących w trawertynie czy pojedynczych cienkich blaszek pojawiających się w łupkach skalnych. Prawdziwe bogactwo kamienia ujawnia się jednak w przypadku barw oraz ich połączeń. Ze względu na obecność różnych minerałów kamienie naturalne mogą mieć niemal wszystkie występujące w przyrodzie kolory od prawie czystej bieli do głębokiej czerni. W zależności od gatunku mogą to być m.in. różne odcienie bieli z domieszkami żółci i czerwieni, rozmaite beże, brązy, mniej lub bardziej intensywny żółty, pomarańczowy albo czerwony, jak również wszelkie typy zieleni od bardzo delikatnej po głęboką, a także barwy zbliżone do niebieskich.

W przypadku stosowania kamienia naturalnego w urządzaniu wnętrz najczęściej łączy się funkcjonalność kamienia z możliwym do uzyskania efektem dekoracyjnym. Kamień jest wybierany jako materiał do wykańczania podłóg i wykładania schodów. Korzysta się z niego również do ozdabiania ścian. Jednym z najczęstszych sposobów wykorzystania kamienia naturalnego jest tworzenie z niego blatów kuchennych, łazienkowych oraz parapetów. Różne gatunki sprawdzą się także jako okładzina kominka czy materiał do wykonania zlewów, umywalek, brodzików czy wanien. Wiele rodzajów kamienia, np. łupek nadaje się także do wykorzystania jako elementy mebli – blaty stolików, okładziny frontów czy efektowne cokoły.

Kamień naturalny to również cała gama zastosowań zewnętrznych. Elementy kamienne mogą być użyte do wykończenia elewacji budynku w postaci większych lub mniejszych płyt, płytek i nieregularnych cienkich bloczków. Sprawdzą się również jako okładziny tarasowe. Niektóre gatunki, takiej jak łupek nadają się do wykonania efektownego i trwałego pokrycia dachowego. Kamień sprawdza się również w bezpośrednim otoczeniu domu – jako materiał do wykładania ścieżek ogrodowych, budowy murków czy jako element dekoracyjny. Kamień jest też często używany do wykonania różnego rodzaju obramowań wokół rabat i klombów, a także do budowy popularnych skalniaków i ozdabiania oczek wodnych, obramowań stawów oraz basenów.

Rate this post