Chociaż w pierwszej chwili kojarzą się z przeszłością, a ich złotą epoką był barok i klasycyzm, to w ostatnich czasach wracają do łask. I trzeba przyznać, że robią to w wielkim stylu. Sztukaterie, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne to niezwykle interesująca propozycja dla tych, którzy marzą o mieszkaniu w prawdziwie królewskim stylu…

Wszystko to jest możliwe dzięki rozwojowi technologii. Dlatego to właśnie dzisiejsze sztukaterie są lekkie, wytrzymałe oraz łatwe w obróbce i montażu. A za sprawą projektów wykonywanych komputerowo, liczba motywów i kształtów, które mogą zdobić ściany i sufity – jest wprost astronomiczna.

Sztukateria zewnętrzna, czyli elewacyjna

Zadaniem sztukaterii zewnętrznej jest podkreślenie i uwypuklenie praktycznie każdego elementu elewacji. Dlatego też w skład tego rodzaju sztukaterii wchodzą obramowania okien (listwy wokółokienne, listwy podparapetowe, gzymsy nadokienne), balkonów (gzymsy balkonowe), dachów (gzymsy poddachowe), ozdoby stosowane do narożników budynków (bonia elewacyjne), a także wszystkie detale wchodzące w skład kolumn (architrawy, głowice, bazy, piedestały). Najczęściej wykorzystywanym materiałem do produkcji tego rodzaju elementów jest styropian porywany masą odporną na działanie czynników atmosferycznych, np. specjalnym rodzajem żywicy.

Sztukateria wewnętrzna

Podobnie jak w przypadku zewnętrznego odpowiednika, sztukateria wewnętrzna otwiera przed projektantem ogromne możliwości aranżacyjne. Również i tutaj można pokusić się o ozdobienie i wyeksponowanie niemal każdego detalu architektonicznego. Łączenie ściany z sufitem świetnie przykryje listwa (faseta) – gładka lub misternie ornamentowana. Jeśli zechcemy nadać wnętrzu prawdziwego rozmachu, będziemy mogli użyć rozet, konsoli, pilastrów i całej palety innych elementów podnoszących prestiż i klasę pomieszczenia. Warunek: muszą być zastosowane z wyjątkowym smakiem oraz w zgodzie z prawidłami tej sztuki. Dodajmy na koniec, że materiałami używanymi do wytwarzania sztukaterii wewnętrznej są styropian lub gips ceramiczny.

Jeśli chcesz wyróżnić swój dom na tle innych, wybierz naprawdę wysmakowane i niepowtarzalne rozwiązania. Takie właśnie jak sztukaterie, które od wieków uchodzą za synonim prestiżu i elegancji rodem z wyższych sfer. Koniecznie zajrzyj na www.lesprit.pl i zapoznaj się z tamtejszą, niezwykle bogatą ofertą.

[avg] ([per]) [total] vote[s]