Szukasz oryginalnego pomysłu na zorganizowanie przestrzeni do spania? Podpowiadamy, co zrobić, aby łóżko nie tylko mogło posłużyć do spania, lecz także uczyniło dom pięknym i zadziwiającym. Takim nietypowym i uroczym pomysłem jest urządzenie łóżka w oknie! Sprawdź, jak zaaranżować takie łóżko w oknie.

Funkcjonalna aranżacja

Nasza propozycja jest o tyle ciekawa, o ile łóżko w oknie może posłużyć zarówno do snu, jak i do odpoczynku w ciągu dnia. Zależnie od funkcji, jaką chcemy, aby takie łóżko pełniło, odpowiednio zaaranżujmy przestrzeń.

Oczywiście najważniejszym elementem pozostaje materac. Zadbajmy o to, aby był przede wszystkim wygodny. Jeśli chcemy spędzać na nim dużo czasu, ważne, abyśmy czuli się komfortowo i rzeczywiście wypoczywali. Niech materac również będzie ładny, żeby mógł stać się ozdobną częścią aranżowanej przestrzeni. Materac możemy pokryć dowolną kapą, która wpasuje się w nasz wystrój oraz nada zamierzonego charakteru. Na przykład stonowana narzuta w jednolitych barwach w paski będzie pasowała do poważnej aranżacji, wesoła i kolorowa kapa w różne wzory doda humorystycznego i lekkiego akcentu.

Aby takie rozwiązanie stało się jeszcze bardziej funkcjonalne, zamontujmy pod łóżkiem szafki i wysuwane szuflady. Takie praktyczne wykorzystanie miejsca pozwoli zaoszczędzić dodatkową przestrzeń na meble oraz zapewni wygodne przechowywanie.

Prywatna czytelnia

Wystarczy niewiele zmian, aby wokół łóżka powstała mała prywatna czytelnia. Na ścianie we wnęce zamontuj półkę na książki. Taka indywidualna i oryginalna biblioteczka może okazać się fantastyczną ozdobą mieszkania. Pamiętajmy o dobrym oświetleniu. Najlepszym i najbardziej funkcjonalnym w takim układzie rozwiązaniem będzie żyrandol zawieszona na suficie.

Romantyczny odpoczynek

Łóżko w oknie możemy także zaaranżować w romantycznym stylu. Będzie ono wówczas służyło za miejsce odpoczynku w ciągu dnia i wieczorami. Do tego celu zaplanujmy wystrój okna – okrągłe lampki albo światłowód przeciągnięte wokół framug są bardzo modnym pomysłem. W oknie zawieśmy urokliwe firanki albo piękne lambrekiny. Parapet możemy wykorzystać do celów użytkowych i położyć wówczas na nim przydatne gadżety, może on również posłużyć za dekorację – postawmy ozdobny kwiatek, wazon, figurkę, ramkę ze zdjęciem albo tacę z pachnącymi świeczkami. Romantyczny wypoczynek upłynie nam na błogim marzycielstwie albo oglądaniu dobrych filmów.

Dodatki, o których nie możesz zapomnieć, aranżując łóżko w oknie

Niezależnie od tego, jaką funkcję będzie spełniała tak zaaranżowana przestrzeń, są pewne elementy, o których nie możemy zapomnieć. Niezbędna jest porządna roleta w oknie. Z jednej strony dopełni charakteryzację, z drugiej, co ważniejsze, ochroni nas przed słońcem w ciągu dnia oraz doda intymności przy zapalonym świetle.

W każdej aranżacji powinniśmy zadbać o wygodę. Wybierzmy stylowe poduszki, które przyozdobią przestrzeń i które z chęcią wykorzystamy na co dzień.

Nie zapomnijmy również o roślinności. Jeśli mamy niewiele miejsca, wybierzmy małą doniczkę, którą postawimy na urządzonej szafce albo parapecie. Jeśli dysponujemy większą przestrzenią, powieśmy kwiatek na ścianie albo zdecydujmy się na duży ozdobny wazon.

Łóżko powinno znajdować się na wysokości odpowiadającej wysokości okna. Jeśli okno jest osadzone nisko, łóżko również powinno być nisko, jeśli wysoko – umieśćmy łóżko na podeście. W takim wypadku można zamontować schodek lub kilka schodków pomagających wejść na materac.

Jeśli okno nie zajmuje całej ściany, udekorujmy ścianę. Wystawny obraz, pamiątkowe fotografie, tapeta z abstrakcyjnymi wzorami – wybierajmy elementy, które dopasują się do stylu stworzonej przestrzeni, a także do wystroju całego pokoju.