Na poddaszu można stworzyć wspaniałą sypialnię, odizolowaną od salonu, w którym przyjmujemy gości. Właściwie zaplanowana, wykorzystująca skosy dachu może być ustawnym i komfortowym miejscem do odpoczynku – jedynym, w którym z własnego łóżka widzieć będziemy gwiazdy lub leniwie sunące po niebie chmury. Nastrojowo, nieprawdaż? Jak zatem ją urządzić, aby sypialnia była funkcjonalna i wygodna? Oto kilka podpowiedzi.

Zagospodarujmy skosy

Ukośny dach to nie tylko przeszkoda w aranżacji, ale i wielka szansa, aby stworzyć niepowtarzalne wnętrze. Warunkiem jest niedopuszczenie, by miejsce pod skosami pozostało niezagospodarowane. Pamiętamy, możemy je wykorzystać na różne sposoby, sprawiając, że nasza sypialnia będzie praktyczna i komfortowa w użytkowaniu.

Przede wszystkim zmierzmy wysokość sypialni pod skosem – będziemy wiedzieć, co można tam umieścić. Wiedzmy, że sprzęty i urządzenia, z których korzystamy, muszą być ustawione tak, żeby można było stanąć przed nimi bez przeszkód. Uwzględnijmy tę zasadę w projekcie naszej sypialni na poddaszu. Jeżeli pod skosem zmieści się łóżko czy stolik, lecz nie podejdziemy do nich w pozycji wyprostowanej, zainstalujmy tam zamiast nich  kilka półek czy szafek, w których poustawiamy kosmetyki czy położymy ubrania.

Miejsce na łóżko

Łóżko – główny mebel sypialni – musi być odpowiednio ustawiony. Zgodnie z wyżej opisaną regułą, wybierzmy dla niego miejsce, do którego podejdziemy na stojąco. Zabezpieczymy się w taki sposób przed uderzeniem się w głowę w momencie nagłej pobudki.

Równie ważne jak komfort użytkowania jest właściwe oświetlenie łóżka. Od tego, czy chcemy, aby słońce budziło nas rano swoimi promieniami, zaś w nocy „zaglądały” do nas gwiazdy, zależy jego umiejscowienie w sypialni. Jeżeli tak, ustawmy łóżko bezpośrednio pod oknem – zapewni nam to widok na gwieździstą noc. Gdy preferujemy do zaśnięcia półmrok, łóżko umieśćmy z dala od okna albo zamontujmy w nim roletę. Ta druga opcja pozwoli nam dowolnie wpływać na dostęp światła do sypialni – zmniejszanie go lub zwiększanie w razie potrzeby.

Sypialnia i umeblowanie

Sypialnia ze względu na swoją rolę nie musi być wyposażona w wielką liczbę mebli. Wystarczy w niej łóżko, szafka nocna ze stojącą na niej lampką, kilka szafek lub półek ukrytych pod skosami. Jednak, gdy sypialnia ma być także miejscem naszego porannego ubierania się i robienia make-up’u, warto wstawić do niej również szafę oraz niewielką toaletkę czy stolik i krzesło.

Sypialnia na poddaszu powinna być wyposażona w szafę wnękową. Po ustawieniu łóżka rozejrzyjmy się zatem za odpowiednią przestrzenią do jej stworzenia. Gdy nie znajdziemy właściwego miejsca – zamontujmy głębokie szafki pod skosami – nadadzą się doskonale do składowania ubrań. W dobrze oświetlonym miejscu pod skosem ustawmy również toaletkę – pamiętając o zasadzie pozycji stojącej.

Wejście

Projektując sypialnię na poddaszu, pomyślmy o sposobie otwarcia jej drzwi wejściowych – do środka czy na zewnątrz. Mimo pozornej obojętności jest to ważna kwestia. Gdy nasze drzwi otwierać się będą do pomieszczenia, nie powinny zawadzać o stojące w nim meble. Zadbajmy więc o to, instalując je od 30 do 70 cm od rogu tak, by ich skrzydło rozwierało się na ścianę. Jeżeli zdecydujemy się na drzwi otwierane na zewnątrz, sprawdźmy, czy nie będą zawadzały o drzwi sąsiednich pomieszczeń.

Sypialnia na poddaszu jest bardzo wygodnym, cichym i służącym relaksowi pomieszczeniem, odizolowanym od dostępnej dla wszystkich dziennej części domu. Zastanówmy się zatem nad zaletami sypialni ulokowanej pod dachem podczas remontu używanego lub planowania budowy nowego domu.

Autor: Anna Jaroszewicz