Czy stare przysłowie jak sobie pościelisz, tak się wypisz faktycznie ma sens? Sen jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Z tego względu należy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na wygodny materac, lecz także na pościel. Czy popularne wyroby wełniane, np. kołdra, może być stosowana przez alergików?

Jak zadbać o zdrowy sen?

Zdrowy sen pozwala na pełną regenerację organizmu po ciężkim dniu wypełnionym obowiązkami. Nie bez przyczyny sen wypełnia około 1/3 naszego całego życia. Bezsenność może prowadzić do wielu zaburzeń, dlatego warto zadbać o dobre warunki ułatwiające zasypianie. Dużą rolę w tym wypadku odgrywa przygotowanie do nocy: wywietrzenie pokoju, wyciszenie. Nie tylko te czynniki się liczą. O tym, że wygodny materac jest bardzo ważny, wiedzą praktycznie wszyscy. Dużą rolę odgrywa także zakup pościeli: zarówno poszew, jak i kołder czy poduszek. Obecnie coraz więcej ludzi decyduje się na modele z naturalnej wielbłądziej wełny. Czy takie wyposażenie powinno znaleźć się w sypialni alergików?

Czy wełna z wielbłąda może uczulać?

Niektóre osoby kojarzą wełnę jako materiał drażniący, przypominający „gryzące” swetry sprzed kilkudziesięciu lat. Obecnie wyroby z naturalnego surowca to produkty bardzo przyjemne w dotyku. Wykonuje się niej nie tylko odzież, lecz także kołdry wełniane, całe komplety pościeli, prześcieradła czy materace. Wełniana kołdra wykonana z surowca wysokiej jakości to zakup na lata. Czy jednak jest bezpieczna dla alergików? To zależy od tego, jak o nią zadbamy. Nieprana pościel może bowiem stać się siedliskiem roztoczy powodujących alergię. Naturalne włókna wełny zatrzymują brud i roztocza, dzięki czemu nie wnikają głęboko w strukturę materiału. Dlatego wełnianej kołdry nie trzeba (i nie powinno się) prać w pralce. Producenci zalecają pranie ręczne w temperaturze około 20 lub 30 stopni Celsjusza. Eksperci z firmy Perfect Wool specjalizującej się w wykonywaniu wyrobów wełnianych podpowiadają, jak alergicy powinni dbać o swoją pościel wełnianą:

Każdy alergik, który używa wełnianych kołder, musi je regularnie wietrzyć. Jest to najlepszy sposób, by pozbyć kurzu i roztoczy. Wystarczy wystawić pościel na słońce. Takie działanie sprawi, że nawet osoby, które boją się wystąpienia reakcji alergicznych, mogą spać spokojnie.

Alergie skórne a wełniana pościel

Co w takim razie z alergiami skórnymi? Czy wełniana pościel może podrażniać? Wysokiej klasy wełna to materiał, który tylko w skrajnych przypadkach nie jest zalecany, np. przy osobom z atopowym zapaleniem skóry. W tym wypadku jest jednak pewne rozwiązanie. Mało kto śpi pod kołdrą nieobleczoną poszewkami. Wato zatem zainwestować w komplet bardzo dobrej pościeli. Lepiej unikać produktów ze sztucznymi włóknami, które nie zapewniają higienicznych warunków. Wełna jest znana ze swoich termoregulacyjnych i higroskopijnych właściwości. Jedną z zalet wełny jest pochłanianie wilgoci. Dzięki temu na powierzchni skóry nie rozwijają się bakterie odpowiedzialne za reakcje alergiczne.

Rate this post