Jak urządzić dom w stylu prowansalskim? Jakie meble i kolory będą idealne do takiego rodzaju wnętrz? Co wybrać, a czego się wystrzegać?  

Styl prowansalski lubi wszystko co z naturalnych materiałów

Meble drewniane, biele, naturalne kolory, motywy kwiatowe i przytulne wnętrza to chyba najlepszy i najkrótszy opis jaki charakteryzuje styl prowansalski. Wyposażenie wnętrz charakterystyczne dla tego rodzaju estetyki to proste, najlepiej wykonane z naturalnego drewna komody, szafy i witryny. Zwykle stawiane na kilkucentymetrowych nóżkach, aby pomimo swoich gabarytów sprawiać wrażenie lekkości. Bez dodatkowych zdobień, dekoracji. A jeśli już to w akcesoriach jakimi mogą być poduszki, serwety, czy tapicerka znajdująca się na krzesłach, albo sofach. Jeśli nie mamy możliwości na zakup prawdziwych antyków, a podobają nam się wnętrza w stylu prowansalskim, warto zwrócić uwagę na postarzane meble, a nieco mniejsze dekoracje, które możemy dostać na targu staroci. Do tego obowiązkowo świeże kwiaty w wazonie na stole. W prowansalskim wnętrzu dominować będą przede wszystkim jasne kolory, wszelkie odcienie bieli, które ujawnią się także i w dodatkach. Koronkowe obrusy doskonale odnajdują się z białymi meblami. Jeśli już ozdoby to zwykle z kutego żelaza. 

Stylizowane wieszaki i emaliowane akcesoria kuchenne 

Postarzane ramki na zdjęcia, jak i stylizowane wieszaki na ubrania to obok emaliowanych akcesoriów kuchennych, te dekoracje których użyć możemy bez względu na wielkość budżetu. Wszystkie są bowiem proste, a mocno charakterystyczne dla stylu prowansalskiego. Dzięki czemu już niewielka ich ilość może przeważyć na wyglądzie całego wnętrza. Sielski klimat kuchni osiągnąć można całkiem łatwo. Mile widziane dodatki możemy znaleźć na pobliskim pchlim targu. Wystrój na wzór Prowansji w pozostałych pomieszczeniach w mieszkaniu również osiągniemy poprzez podobną aranżację. Salon, w którym znajdą się drewniane, naturalne meble z dodatkiem bieli już same w sobie powodować będą nawiązanie do tego stylu, tak charakterystycznego dla południa Francji. Dodając do jego wystroju akcesoria w naturalnym kolorze drewna, czy pobielone kosze na drobiazgi będziemy mogli z sukcesem kompletować całe prowansalskie wnętrze. Wydawać by się mogło, że dom to jedyna możliwość, aby uzyskać klimat południowej Francji. Oczywiście w takim przypadku będziemy mogli pozwolić sobie na coś niezwykle pasującego do stylu, czyli drewniane okiennice. Ale czy styl prowansalski nadaje się jedynie do domu? Nic jednak bardziej mylnego! Kremowa biel, meble wykonane z przecieranego drewna, również i o ozdobnych nóżkach, czy nawet białe stoły, kredensy to także i propozycja dla tych, którzy Prowansję chcieliby mieć w swoim mieszkaniu. Wnętrza z jasnymi meblami sprawdzą się dosłownie wszędzie. Od nas jedynie zależy jak bardzo będziemy zainteresowani nawiązaniem do stylu prowansalskiego. Może on stać się dla nas jedynie drogowskazem, a może głównym motywem przewodnim we wszystkich wnętrzach. Nie zapominajmy o charakterystycznej lawendzie, której zarówno wygląd jak i zapach sprawią, że każde z pomieszczeń nabierze zupełnie innego, nowego znaczenia. Wszechobecna biel może zostać nieco przygaszona lekkim fioletem, który niesie ze sobą. A motywy roślinne nawiązujące do jej kształtu z pewnością nadadzą ciekawego charakteru pomieszczeniom, w których je umieścimy. Co zrobić, aby umiejętnie połączyć te wszystkie elementy? Z pewnością inspiracje, które znajdziemy w internecie jak i na pchlich targach pozwolą znaleźć nam balas pomiędzy ilością dekoracji, a ich potrzebą w danym pomieszczeniu.