Planujesz zakup i montaż oświetlenia LED? Świetny pomysł! Zapewne już wiesz, że diody elektroluminescencyjne dostępne są w formie różnych produktów – możesz nimi zastąpić zwykłą żarówkę, ale też stworzyć wyjątkową, wielobarwną dekorację z taśmy. Jeśli zamierzasz wykorzystać dekoracyjne możliwości taśm LED, pamiętaj, że do zmiany koloru i intensywności światła będziesz potrzebował sterowników.

Sterownik LED, czyli właściwie co?

Sterownik (kontroler) LED to niewielkie urządzenie elektroniczne, które służy do sterowania pracą źródła światła. W przypadku diod RGB sterownik umożliwia łatwą zmianę koloru oświetlenia. Sterownikiem jest również ściemniacz używany do regulacji jasności diod typu MONO. System sterowania LED zbudowany jest najczęściej z odbiornika połączonego ze źródłem światła i nadajnika. Ten ostatni element może mieć postać pilota lub panelu ściennego. Komunikacja między odbiornikiem a nadajnikiem odbywa się drogą radiową lub przez podczerwień. Zdecydowanie wygodniejsze są radiowe sterowniki LED, ponieważ w takim przypadku odbiornik może być schowany np. za listwą, a osłona nie stanowi przeszkody w komunikacji. Obsługa sterownika jest dziecinnie prosta. W zależności od modelu użytkownik posługuje się przyciskami lub intuicyjnym pokrętłem.

Magia kolorów taśm LED RGB

Taśmy RGB zbudowane są z diod w trzech podstawowych barwach: czerwonej (red), zielonej (green) i niebieskiej (blue). Nie oznacza to jednak, że mogą świecić wyłącznie na jeden z tych trzech kolorów. Projekcja poszczególnych kolorów w światła w różnym nasileniu pozwala na otrzymanie wielu barw przejściowych. Przykładowo połączenie światła czerwonego i niebieskiego daje kolor różowofioletowy. Korzystając ze sterownika, nie trzeba jednak zastanawiać się, które kolory diod należy uruchomić dla uzyskania pożądanej barwy. W nowoczesnych modelach z pilotem wystarczy przesunąć palcem po tzw. kole koloru.

Diody LED mogą świecić statycznie na ustalony kolor i w zadanej mocy lub dynamicznie się zmieniać. Tempo zmiany barwy oświetlenia również można regulować za pomocą sterownika. Niektóre modele, np. 2.4G Controller z oferty GOMAR PLUS, oferują rozmaite efekty świetlne, od płynnych przejść, przez skokowe, aż po efekt stroboskopu. Tak wszechstronne działanie sterowników LED sprawia, że oświetlenie można dopasować do relaksującego wieczoru przy filmie, ale też do głośnej muzyki podczas imprezy. Dlatego oświetlenie LED z możliwością zdalnego sterowania radiowego to popularne rozwiązanie, z którym spotkamy się zarówno w prywatnych mieszkaniach, jak i w klubach czy barach.

Rate this post