Polska ceramika od lat cieszy się na świecie znakomitą opinią. Naczynia są doceniane ze względu na swoje walory użytkowe oraz niepowtarzalny wygląd. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza przedmioty dekorowane ręcznie, ze względu na swój niepowtarzalnych charakter i wciąż obecnego w nich ducha rzemieślniczego kunsztu i solidności. Mimo upływu czasu naczynia ceramiczne z Polski wciąż znajdują nowych użytkowników na całym świecie.

Wspaniałe tradycje polskiego wzornictwa przemysłowego

Kolekcjonerzy pasjonujący się polską ceramiką od dawna zdają sobie sprawę z tego, że powstające w naszym kraju wyroby, stoją na najwyższym poziomie, zarówno jeśli chodzi o atrakcyjny design, jak i kunszt wykonania poszczególnych elementów. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się prawdziwe perełki wzornictwa przemysłowego powstające  już od połowy lat 50. ubiegłego wieku. Pojedyncze naczynia, figurki czy całe komplety potrafią osiągać na aukcjach zawrotne ceny, a mimo to wciąż znajdują się na nie kolejni chętni. Wśród najpopularniejszych wyrobów znajdują się również naczynia z Bolesławca.

Słynna bolesławiecka kamionka stała się jednym z tradycyjnych symboli polskich naczyń, przyciągając coraz to nowych użytkowników zarówno unikatową formą zdobienia, jak i niepowtarzalnymi kształtami. Produkowane w Bolesławcu naczynia ceramiczne są dekorowane przy pomocy tradycyjnej techniki stempelkowej, którą łączy się z ręcznym wykonywaniem niektórych szczegółów. Klasyczne kobaltowe zdobienia nadają naczyniom niepowtarzalny charakter i bardzo dobrze wpisały się już w świadomość kolejnych pokoleń. Współcześnie produkowane wzory to jednak nie tylko odwoływanie się do sentymentów i tradycji. We współpracy ze znanymi, odnoszącymi światowe sukcesy projektantami są wciąż opracowywane coraz to nowe kształty i dekoracje, które za jakiś czas również mają szansę stać się prawdziwymi kolekcjonerskimi unikatami – mówi przedstawicielka Manufaktury w Bolesławcu, która m.in. prowadzi warsztaty wypalania wyrobów ceramicznych.

Polska ceramika – połączenie ciekawego projektu i dużej użyteczności

Ceramika z Bolesławca jest bardzo szeroko znana nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Produkowane tu wyroby trafiają do odbiorców z najdalej położonych miejsc. Duża część produkcji jest wysyłana na rynek amerykański i dalekowschodni. Wciąż rozwija się też sprzedaż bolesławieckiej kamionki na terenie państw UE.

Tradycyjne naczynia z Bolesławca są cenione nie tylko za piękne zdobienia, starannie dobieraną kolorystykę czy interesującą formę, ale również ze względu na swoje własności użytkowe. Ceramikę łatwo utrzymać w czystości, nie ma problemu z jej przechowywaniem, a poszczególne elementy zastawy są stosunkowo odporne na uszkodzenia. Co ważne naczynia bez problemu mogą być używane w kuchenkach mikrofalowych.

Wielką zaletą ceramiki bolesławieckiej jest też duże bogactwo dostępnych wzorów. W ofercie znajdują się zarówno komplety obiadowe, jak i serwisy kawowe. Można również zaopatrzyć się w poszczególne elementy rozmaitych kolekcji.

Bolesławiecka kamionka sprawdza się we wszystkich domowych zastosowaniach, a dzięki swojej różnorodności nie ma problemu z dobraniem naczyń utrzymanych w stylu tradycyjnym, dla zwolenników klimatów bardziej rustykalnych, ani tych nowoczesnych, dla miłośników nieco bardziej współczesnych trendów.

Rate this post