Półki nie tylko zapewniają dodatkowe miejsce do przechowywania rzeczy, ale mogą pełnić również funkcję dekoracyjną. Odpowiednio dobrane sprawią, że niezależnie co na nich ustawimy: książki, zdjęcia, pamiątki z wakacji, będą świetnym dopełnieniem wystroju wnętrza. Półki to nie tylko drewniany, poprzeczny, podwieszany mebel, ale również wspornik, na którym jest zamontowany. Mogą być one integralną częścią wystroju wnętrz.

Możliwości montażu półek ściennych

Półki w zależności od przeznaczenia mogą mieć różną wielkość oraz różne sposoby mocowania. Jednym ze sposobów jest zastosowanie w trakcie montażu wsporników kątowych w kształcie litery L. Jeżeli nie chcemy, aby wsporniki był widoczne, możemy zdecydować się na półkę, w której będą one schowane. Oprócz półki do mocowania konieczne będą korki rozporowe i wkręty. Przed przystąpieniem do wiercenia otworów w ścianie, najpierw trzeba upewnić się, że w wybranym miejscu nie biegną rury wodociągowe lub gazowe, albo przewody elektryczne.

Montowanie półki

W pierwszej kolejności należy ustalić dokładnie, gdzie półka powinna zostać zamocowana oraz co ma na niej staną. Półkę w odpowiednim rozmiarze przykładamy do ściany, w miejscu, w którym ma zostać zamocowana. Korzystając z poziomnicy, ustawiamy półkę w idealnym poziomie i zaznaczmy dolną jej krawędź. Półka może opierać się na dwóch lub większej liczbie wsporników przykręcanych do ściany. Nie mogą być one zbytnio oddalone od siebie, aby półka nie wyginała się w środku. Kolejnym krokiem jest zaznaczenie miejsc otworów na ścianie. Górną krawędź wspornika należy wyrównać z linią zaznaczoną wcześniej ołówkiem. Po zaznaczeniu miejsca otworu, sprawdź czy wspornik ustawiony jest w pionie. Następnie można zaznaczyć miejsca pozostałych otworów. W mocowaniu półek bardzo ważny jest dobór właściwych wkrętów i kołków w zależności od rodzaju ściany. Pamiętajmy również o używaniu odpowiedniego wiertła w zależności od materiału z jakiego została wykonana ściana.

[avg] ([per]) [total] vote[s]