Salon to nie tylko przestrzeń relaksu domowników, ale też miejsce, w którym przyjmujemy gości. Będąc pomieszczeniem reprezentacyjnym, salon powinien zapewniać nie tylko wygodę, ale też dobre wrażenia estetyczne. Oczywiście, sposób wyposażenia tego wnętrza w dużej mierze zależy od potrzeb i upodobań właściciela mieszkania, jednak aranżując je, warto kierować się kilkoma podstawowymi, ogólnymi zasadami.

Wybieramy meble do salonu

Przygotowując się do urządzania salonu, warto po pierwsze dokładnie ustalić wymiary pomieszczenia, którym dysponujemy, a po drugie określić, jakie funkcje będzie musiało ono pełnić. Innych mebli będziemy szukać do pokoju służącego wyłącznie wypoczynkowi, a innych do salonu z jadalnią.

Niska ława z kanapą to dobre rozwiązanie do podawania kawy i deseru, nie zapewnia ono jednak wygody podczas codziennego spożywania większych posiłków. W jadalni niezbędny jest stół z kompletem krzeseł. Jeśli chcemy pomieścić w salonie i tzw. wypoczynek, i strefę jadalną, musimy bardzo precyzyjnie zaplanować wielkość oraz rozmieszczenie wszystkich sprzętów.

Chociaż wszystkie meble nie muszą pochodzić z jednego kompletu, warto dbać o to, by utrzymane były w podobnym stylu i kolorystyce. Przypadkowe zestawienia będą wprowadzały chaos. Dla rozgraniczenia strefy jadalnianej od wypoczynkowej w jednym dużym pokoju można zdecydować się na sięgnięcie po dwa różne komplety mebli systemowych. W ten sposób wprowadzimy jasny podział przestrzeni, bez konieczności wznoszenia dodatkowych przegród.

Niezbędne meble do salonu

Najważniejsze meble w strefie wypoczynkowej to oczywiście wygodna kanapa (najlepiej w komplecie z pufami bądź fotelami) oraz ława lub stolik kawowy. Bez względu na to, czy codzienny relaks domowników polega na wspólnych rozmowach i grach planszowych, czy jednak na oglądaniu telewizji, tych kilku elementów w salonie po prostu nie może zabraknąć.

Jeśli telewizor jest ważnym elementem wyposażenia salonu, konieczna będzie szafka, na której bezpiecznie go ustawisz. Szafki pod zestawy kina domowego często znajdziemy w kompletach mebli systemowych razem z komodami i witrynkami. Wprowadzając do salonu takie elementy, zyskujemy dodatkową przestrzeń przechowywania.

Świetnym przykładem nowoczesnego kompletu do salonu jest system ANIA z oferty sklepu KupujemyMeble.pl. W tej linii mebli znajdziemy kilka witryn w różnych wariantach wymiarowych, komodę zwykłą i RTV oraz półkę wiszącą. Białe meble, w których tradycyjne uchwyty zastąpiono eleganckimi listwami, doskonale wkomponują się np. we wnętrze w stylu skandynawskim.

W pomieszczeniu wypoczynkowo-jadalnianym doskonale sprawdzą się meble z systemów Paris i Dallas. Szafy, komody i witryny pierwszego z nich również nawiązują do stylu nowoczesnego, natomiast meble Dallas to przykład klasyki w najlepszym wydaniu, przy czym klienci mogą komponować własny zestaw, wybierając z wielu elementów o zróżnicowanej formie i przeznaczeniu (od słupków o otwartej konstrukcji, po duże szafy narożne).

[avg] ([per]) [total] vote[s]