Salon jest najważniejszym pomieszczeniem w każdym domu i w każdym mieszkaniu. Od tego, czy uda nam się go dobrze, to znaczy wygodnie i schludnie urządzić, zależy to jak chętnie będziemy w nim spędzać swój czas. Wybór właściwych mebli jest szalenie istotną sprawą. W naszym artykule podpowiadamy, na co zwracać uwagę dobierając do siebie poszczególne meble i jak wybrać takie, które jednocześnie będą także pasowały do innych elementów aranżacji.

Od czego rozpocząć meblowanie salonu?

Meblowanie salonu powinniśmy rozpocząć od ustalenia tego, jakie meble na pewno chcielibyśmy, aby się w nim znalazły. Warto jest od razu wziąć także pod uwagę to, jakie meble już posiadamy i czy na pewno będą nam dobrze pasowały do urządzanego od nowa salonu po remoncie, czy do salonu w nowym domu lub mieszkaniu. Nowy salon to nowe możliwości. Jak bardzo patetycznie by to hasło nie zabrzmiało, to faktycznie tak jest. Remont i przeprowadzka zawsze oznaczają zmiany, dlatego urządzając nowy salon przede wszystkim spójrzmy na swoje potrzeby i na to, żeby faktycznie stał się miejscem, w którym będziemy z przyjemnością spędzać swój wolny czas wspólnie z innymi członkami rodziny.

W salonie więc na pewno nie powinno zabraknąć wygodnej kanapy lub narożnika, a jeżeli mamy na to wystarczającą ilość miejsca, to także przynajmniej dwóch wygodnych foteli. Przy kanapie koniecznie powinien się także znaleźć stolik kawowy. Salon jest także miejscem, w którym większość osób ogląda telewizję, dlatego warto jest także kupić wygodną szafkę RTV, na której będziemy mogli postawić telewizor, odtwarzacz DVD czy Bluray, dekoder telewizyjny, a także sprzęt grający, czyli odtwarzacz płyt CD, wzmacniacz czy gramofon. Ciekawym elementem umeblowania salonu z pewnością będzie także duży regał na książki, który może stać się wręcz dominującym elementem wystroju wnętrza. Bardzo ważnym elementem umeblowania w salonie będzie też kredens, komoda lub innego rodzaju szafka, w której będziemy mogli schować np. obrusy, kieliszki czy naczynia. W wieli domach salon pełni także rolę jadalni dla całej rodziny, dlatego warto jest także znaleźć w nim miejsce na duży stół i krzesła.

Jak dobrze dobrać poszczególne meble do wystroju?

Jeżeli mamy już listę wszystkich mebli, jakie chcielibyśmy umieścić w swoim salonie, teraz pozostaje nam „tylko” je wybrać oraz mądrze porozmieszczać. Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze Sklepu Meblowego ZOV w Poznaniu:

Umeblowanie pokoju dziennego, czyli salonu, przede wszystkim nie może przytłaczać. Pamiętajmy o tym, ze jest to pomieszczenie, w którym mamy chętnie spędzać wolny czas, wypoczywać oraz przyjmować swoich gości. Wybierając meble trzeba więc poświęcić dużo uwagi temu, żeby wszystkie wybrane elementy dobrze do siebie pasowały i się nawzajem ze sobą nie gryzły. Koniecznie też trzeba zwracać uwagę na inne elementy aranżacji wnętrza, takie jak np. kolory ścian w salonie, rodzaj i barwa ułożonego parkietu czy kolor zasłon w oknach. Zbyt zróżnicowana kolorystyka na dłuższą metę może być po prostu męcząca.

Żeby aranżacja salonu spełniła wszystkie te wymagania powinniśmy się zdecydować na konkretny styl zastosowanych mebli. W dzisiejszych czasach największą popularnością cieszą się meble w stylu nowoczesnym, industrialnym lub skandynawskim. Jasne barwy, proste kształty i nieduże rozmiary sprawią, że całość będzie wyglądała bardzo schludnie, a przy okazji nie będzie przytłaczająca. Takie rozwiązanie pozwoli nam także na dodanie dowolnych innych elementów aranżacji, np. mających intensywną kolorystykę mebli tapicerowanych, ciekawego oświetlenia czy stojących ozdób. Jeżeli np. posiadamy starą drewnianą komodę lub regał, umieszczenie ich we wnętrzu urządzonym w nowoczesnym stylu, sprawi, że te elementy staną się prawdziwą ozdobą pokoju i nie utoną pośród innych mebli.

Pamiętajmy także, żeby uważać na zbyt ciemną kolorystkę wystroju salonu. Jeżeli na ścianach w pokoju dziennym zastosowaliśmy kolorowe farby, zwłaszcza różne odcienie szarości, to na pewno powinniśmy zrezygnować z masywnych mebli z litego drewna. Lepiej jest wtedy zastosować meble o jasnych kolorach.

[avg] ([per]) [total] vote[s]