Nowoczesne aranżacje dyktują nowe wzorce. Jednym z nich jest połączenie salonu z kuchnią. Takie rozwiązanie ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Bez wątpienia salon z aneksem kuchennym rozwiąże problem małych i ciasnych pomieszczeń. Na salon z aneksem decydujemy się nie tylko ze względów praktycznych – odpowiednio zaprojektowany kusi swoim efektownym wyglądem. Podpowiadamy, jak zaaranżować taką przestrzeń oraz na co zwrócić uwagę.

Dwa w jednym

Największym plusem połączenia salonu z kuchnią w małych mieszkaniach jest zyskanie dodatkowej przestrzeni. Nasze mieszkanie powiększy się nie tylko optycznie. Dwa małe pomieszczenia zamieniają się w jedno przestronne i funkcjonalne. Nie ma wówczas wyraźnej granicy między nimi, a miejsce gospodarujemy według naszego uznania. W dużych mieszkaniach natomiast połączenie salonu z kuchnią pozwala uzyskać bardzo nowatorski wygląd. Szczególnie pomocne będą w tym wyspy kuchenne, które w praktyczny i kunsztowny sposób połączą obie przestrzenie.

Meble pod wymiar

Meble pod wymiar w części kuchennej zagospodarują całą wolną przestrzeń, dzięki czemu są idealnym rozwiązaniem na małych powierzchniach. Zarówno w małych, jak i dużych mieszkaniach stworzą niepowtarzalny kształt i zapewnią indywidualne rozwiązanie potrzeb. Musimy pamiętać, że meble kuchenne powinny współgrać z meblami w salonie. Łączą je jeden motyw przewodni, kolorystyka i wykonanie. Nie oznacza to, że meble w obu częściach muszą być identyczne. Nawet jeśli w salonie umieścimy sam stół jadalniany i szafkę pod telewizor, wybierzmy odpowiednie zestawienie, które zapewni nam ład i piękny efekt wizualny.

Wykończenie

Oprócz mebli w obu częściach powinniśmy skomponować także materiały wykończeniowe. Aneks i salon mają tworzyć spójną całość – nie mogą znacząco się różnić ani kontrastować ze sobą, chyba że taki kontrast będzie celowym zabiegiem, osiągniętym dzięki umiejętnie zaplanowanym projektom. Co właściwie oznacza spójna całość i jakiego kontrastu powinniśmy unikać?

Spójność zagwarantują ustalona dominanta wiodąca, zgrana kolorystyka oraz odpowiednio dobrane materiały. Jeśli chcemy zaaranżować pomieszczenia z motywem cegły, zastosujmy go w kuchni, a także w salonie, np. umieśćmy cegłę między szafkami kuchennymi i wydzielmy pas z cegły na ścianie, na której stoi telewizor. Co więcej, jeśli domowa przestrzeń jest otwarta i salon jest również połączony z holem – motyw przewodni zastosujmy również w przedpokoju. Skomponujmy też farby ścienne albo tapetę – możemy dowolnie je zestawiać w pomieszczeniach, a także w obrębie jednej części – w każdym przypadku natomiast muszą tworzyć jedność kompozycyjną.

Wymagania

Jednym z zasadniczych wymagań jest utrzymywanie kuchni w bardzo schludnym stanie. Kuchnia jest najbardziej narażona na zabrudzenia, dlatego to jej dotyczą szczególne zalecenia. Jeśli decydujemy się na kuchnię w formie aneksu, musimy zadbać o jej czystość na co dzień – znajduje się bowiem na widoku i tworzy tło naszego salonu. Dobrze jeśli zatem nie zaburza ogólnego ładu i nie przyciąga zanadto uwagi swoim przepychem. Słusznym rozwiązaniem są zamknięte szafki kuchenne, które stanowią jednolite i piękne tło oraz pozwalają ukryć akcesoria kuchenne.

[avg] ([per]) [total] vote[s]